Sycylia to największy i najbardziej górzysty z dwudziestu regionów winiarskich Włoch. U podnóża wulkanu Etna znajdują się niezwykle żyzne gleby wulkaniczne. To właśnie one oraz zamiłowanie tamtejszych winiarzy do autochtonicznych odmian winogron powoduje, że jest to region o dużym potencjale, produkujący niezwykłe wina.
Do niedawna Sycylia była głównie dostawcą hurtowym niedrogich win stołowych do winiarnii w innych regionach, oraz producentem wina o światowej sławie — marsali. Obecnie pochodzi stąd wiele ciekawych kupaży i win jednoodmianowych. Na terenie wyspy znajdują się obszary oznaczone D.O.C. jak i I.G.T.(dotyczy całej wyspy-I.G.T. Sicilia). To drugie oznaczenie prawne daje ogromne możliwości do tworzenia win eksperymentalnych oraz tańszych win z odmian międzynarodowych.
Odmiany wina sycylijskiego
Sycylia, jako region winiarski, wyróżnia się różnorodnością odmian winogron, które przyczyniają się do powstania wyjątkowych alkoholi. Głównymi odmianami białymi, z których produkuje się sycylijskie wina są; Moscato, Malvasia, Grillo, Inzolia, Catarratto, Damaschino i Carricante. Czerwone odmiany, które możemy spotkać na Sycylii to:Frappato, Nerello Mascalese, Nerello Cappuccio i przede wszystkim Nero d'Avola.
Wino słodkie jako sycylijska specjalność
Specjalnością Sycylii są też wina słodkie. Z odmian białych (głównie Moscato i Malvasia) tworzone są unikatowe wina słodkie. Receptura ich opiera się o suszone (passito) na słomianych matach winogrona, umieszczone w przewiewnych, niemal pozbawionych wilgoci pomieszczeniach. Pozwala to na utratę niemal 60% soku winogronowego (głównie wody), a uzyskanie moszczu o wysokim poziomie cukru i alkoholu.
Kolejnym typowo włoskim specyfikiem jest marsala. Jest to wino deserowe, uzupełniane dodatkiem spirytusu winnego lub skoncentrowanego moszczu. Marsala występuje w trzech wersjach: jako oro, ambra i rubino. To efekt mieszania szczepów lub dodawania koncentratu z wyciśniętych gron.
Jak smakują wina sycylijskie?
Trudno jednoznacznie opisać smak sycylijskich win, ze względu na różnorodność odmian winogron. Odmiany białych win, takie jak Moscato, Malvasia, Grillo, Inzolia, Catarratto, Damaschino i Carricante, charakteryzują się świeżymi, owocowymi nutami. Z kolei czerwone odmiany, takie jak Frappato, Nerello Mascalese, Nerello Cappuccio i Nero d'Avola, wyróżniają się głębokim kolorem i intensywnym smakiem. Tak naprawdę każda z tych odmian jest inna, dlatego jednoznaczne opisanie smaku wina sycylijskiego stanowi nie lada wyzwanie.
Z czym podawać wina sycylijskie?
Wina sycylijskie to wina zrównoważone, bardzo przyjemne w piciu, które dobrze współgrają z wieloma potrawami. Doskonale pasują do białych i czerwonych mięs, owoców morza, carpaccio, słonych serów, a także dań charakterystycznych dla kuchni włoskiej, takich jak wszelkiego rodzaju makarony, pizze. Nie da się ukryć, że wino sycylijskie stanowi doskonałe uzupełnienie dla różnorodnych dań, wydobywając z nich wszystko to, co najlepsze.
Najlepsze wina sycylijskie w naszej ofercie
Nasza bogata oferta obejmuje znakomite wina sycylijskie z Moscato, Chardonnay i Nero d'Avola, pochodzące z różnych regionów wyspy.. Większość naszych propozycji to wina o średnim stylu, jednak dostępne są także warianty lekkie i pełne, dzięki czemu sprostają one miłośnikom win o różnej intensywności smaku.
Choć w asortymencie dominują sycylijskie wina czerwone, nasza kompleksowa oferta obejmuje także białe, pomarańczowe, różowe i musujące wina. Dzięki tej różnorodności nasi klienci mają możliwość dopasowania alkoholu do swoich indywidualnych preferencji smakowych. Oferowane przez nas wina to nie tylko produkty wysokiej jakości, ale i również alkohole dostępne w przystępnych cenach dla każdego. Zapoznaj się z ofertą i wybierz wino, które najbardziej Ci odpowiada.