Filtruj według

Cena

Cena

  • 32,00 - 859,00

Rodzaj wina

Rodzaj wina

Smak

Smak

Styl

Styl

Rocznik

Rocznik

Kraj

Kraj

Grona

Grona

Medale

Medale

Pojemność

Pojemność

Bio

Bio

Oceny prasy

Oceny prasy

Falstaff

Falstaff

Wine Spectator

Wine Spectator

James Suckling

James Suckling

Wysyłka w ciągu

Wysyłka w ciągu

Region

Region

Wina chilijskie - wino prosto z Chile

Wina chilijskie, prosto z Chile | Wina.pl

Ponad 400 lat temu konkwistadorzy zasadzili pierwsze winorośle na tych południowoamerykańskich terenach w celach liturgicznych. Już wówczas najpopularniejszą odmianą, którą wykorzystywali chilijscy winiarze, była Pais – obecne jest ona hodowana głównie z myślą o sprzedaży krajowej i w celu tworzenia destylatów. Eksport najlepszych trunków z południowoamerykańskiego kraju nabrał tempa dopiero w latach 80. XX wieku – wcześniej czerwone i każde inne wino z tego państwa było wytwarzane przede wszystkim na użytek wewnętrzny. Obecnie należy ono do czołówki producentów w skali międzynarodowej, z sukcesami konkurując z takimi potęgami jak Argentyna, Republika Południowej Afryki czy Australia.

Uprawa win w Chile

Dziś znajdziemy tutaj przeszło 100 000 hektarów zajętych przez liczne winnice. Chilijskie wino z roku na rok podbija coraz więcej serc winopijców z całego świata. Wpływ na to ma niezwykły klimat. Państwo jest bowiem położone pomiędzy wysokimi Andami, a Oceanem Spokojnym. Bliskość oceanu, a właciwie wpływ prądu Humboldta, stabilizuje klimat na terenie całego kraju, w którym na północy przez wpływy pustynne może być gorąco natomiast na południu poprzez wpływy z bieguna potrafi byc zimno. Dodatkowym utrudnieniem, a zarazem atutem dla winorośli jest suchość wulkanicznej gleby wystepująca na terenie całego kraju. Suchota jest jednak rekompensowana poprzez wodę spływającą z anydjskich lodowców. Nasz sklep oferuje m.in. gatunki wytrawne, półwytrawne i półsłodkie.

Specyfika tamtejszych uprawa polega m.in. na ich wielkości. Zgodnie ze standardami południowoamerykańskich winiarzy winnice o powierzchni nieprzekraczającej 500 m2 uznaje się za niewielkie, podczas gdy standardem są obszary uprawne osiągające co najmniej 1000 m2. Na tak ogromnych połaciach terenu od setek lat powstają najlepsze wina chilijskie czerwone, białe i innego rodzaju, mniej popularne, np. różowe, które są jednak nieco rzadziej produkowane w andyjskim kraju.

Wino chilijskie w sklepie Wina.pl

Na dzień dzisiejszy wina chilijskie z takich rejonów jak np.: Central Valley, Elqui Valley, Leyda Valley, Colchagua Valley czy Curico Valley znajdziemy w większości piwniczek, półek na wino, na stołach czy w sklepach. Butelki z każdego z wyżej wymienionych regionów znajdą Państwo również w naszym skelpie.

Dzięki odizolowaniu geograficznemu kraju do Chile nie dotarła filoksera przez co krzewy od lat rosną na swoich własnych korzeniach.

W Polsce najpopularniejsze chilijskie wino to, kiedyś mylone z Merlot,Carménere o owocowo- korzennym aromacie. Oprócz tego chilijczycy produkują również czerwone wina z międzynarodowych szczepów takich jak: Syrah, Merlot czy Cabernet Sauvignon.

Jeśli chodzi o chilijskie wino białe jest również produkowane z odmian znanych na całym świecie jak Chardonnay czy Sauvignon Blanc. W znacznej większości wina chilijskie są winami odmianowymi co pozwala im podbijać kolejne zagraniczne rynki dzięki nazwom szczepów znanych na całym świecie. Oprócz tego wina te cechuje znakomita jakość, prostota, a także stabilność niezależna w znaczący sposób od rocznika i od tego, czy chodzi o gatunki wytrawne, półwytrawne czy półsłodkie.

Wina z Chile najwyższej jakości

Położenie geograficzne i górzyste tereny sprawiają, że w Chile panują optymalne warunki do uprawy roślin, z których następnie wytwarza się doskonałe trunki cieszące się uznaniem specjalistów i amatorów na całym świecie. Tradycje winiarskie są kultywowane w tym kraju od setek lat, czego efekt stanowią ogromne połacie terenów, na których w idealnych okolicznościach mogą się rozwijać najlepsze szczepy gwarantujące niepowtarzalny, głęboki smak czerwonego wina. Właśnie z tego rodzaju słyną chilijskie alkohole.

Winorośle rosną na całej długości geograficznej tego bardzo różnorodnego pod względem klimatycznym państwa. Ponieważ w zależności od regionu panujące warunki są mocno odmienne, również smaki i aromaty trunków prezentują nadzwyczaj bogatą paletę właściwości. Niezależnie od rocznika i rodzaju można mieć pewność, że zakupione poprzez nasz sklep internetowy wytrawne, półwytrawne czy półsłodkie wino z Ameryki Południowej spełni oczekiwania.

Regiony winiarskie w Chile

Dwa najważniejsze regiony, w których istnieje zdecydowana większość upraw w całym kraju, to Central Valley i Aconcagua – każdy z nich dzieli się jeszcze dodatkowo na osobne strefy, gdzie produkuje się odmienne wino chilijskie. Najlepsze odmiany białe wytwarza się w Aconcagui – wśród nich mnożna wymienić m.in. Chardonnay, Sauvignon Blanc czy Pinot Noir. Z kolei specyficzne położenie winnic Central Valley sprawia, że na tym obszarze winiarze produkują przede wszystkim czerwone trunki, takie jak np. Carmenere, Doliny Maipo, Curico, Cabernet Sauvignon czy Merlot.

Tym, co wyróżnia chilijskie wyroby, poza smakiem i aromatem, jest relatywnie niska cena. W zestawieniu z faktem, że są to wina odmianowe, o nieskomplikowanej i uniwersalnej charakterystyce, przekłada się to na ich popularność w skali międzynarodowej. W ilości ok. 12 milionów hektolitrów rocznie winiarze z Chile dostarczają je do ok. 150 krajów, również do Polski.

Jest 62 produktów.

Pokazano 1-36 z 62 pozycji

Aktywne filtry

Luis Felipe Edwards Pupilla Chardonnay 2022

Dostępny

36,00 zł Cena

Luis Felipe Edwards Pupilla Cabernet Sauvignon 2021

Dostępny

36,00 zł Cena

Luis Felipe Edwards Pupilla Merlot 2021

Dostępny

36,00 zł Cena

Luis Felipe Edwards Pupilla Carmenere 2022

Dostępny

36,00 zł Cena

Aresti Cabernet Sauvignon Estate Selection 2020

Dostępny

39,00 zł Cena

Aresti Carmenere Estate Selection 2021

Dostępny

39,00 zł Cena

Aresti Merlot Estate Selection 2021

Dostępny

39,00 zł Cena

Aresti Gewurztraminer Estate Selection 2022

Dostępny

39,00 zł Cena

Aresti Chardonnay Estate Selection 2022

Dostępny

39,00 zł Cena

Aresti Sauvignon Blanc Estate Selection 2022

Dostępny

39,00 zł Cena

Cabernet Sauvignon Insigne Carmen 2018

Dostępny

52,00 zł Cena

Chardonnay Insigne Carmen 2021

Dostępny

52,00 zł Cena

Merlot Insigne Carmen 2018

Dostępny

52,00 zł Cena

Carmenere Insigne Carmen 2018

Dostępny

52,00 zł Cena

Merlot Reserva Vina Falernia 2019

Dostępny

53,00 zł Cena

Luis Felipe Edwards Reserva Chardonnay 2021

Dostępny

54,00 zł Cena

Luis Felipe Edwards Reserva Cabernet Sauvignon 2020

Dostępny

54,00 zł Cena

Syrah Reserva Vina Falernia 2016

Dostępny

55,00 zł Cena

Aresti Cabernet Sauvignon Reserva 2018

Dostępny

57,00 zł Cena

Aresti Carmenere Reserva 2020

Dostępny

57,00 zł Cena

Aresti Chardonnay Reserva 2021

Dostępny

57,00 zł Cena

Sauvignon Blanc Reserva Vina Falernia 2020

Dostępny

59,00 zł Cena

LFE Family Selection Gran Reserva Sauvignon Blanc Leyda 2020

Dostępny

69,00 zł Cena

LFE Family Selection Gran Reserva Carmenere 2021

Dostępny

69,00 zł Cena

Cabernet Sauvignon Premier 1850 Reserva Carmen 2017

Dostępny

79,00 zł Cena

Carmenere Premier 1850 Reserva Carmen 2020

Dostępny

79,00 zł Cena

Carmenere Gran Reserva Vina Falernia 2020

Dostępny

79,00 zł Cena

Carmenere Syrah Gran Reserva Vina Falernia 2018

Dostępny

79,00 zł Cena

Aresti Trisquel Assemblage Gran Reserva 2019

Dostępny

84,00 zł Cena

Aresti Trisquel Syrah Gran Reserva 2020

Dostępny

84,00 zł Cena

Aresti Trisquel Gewurztraminer Gran Reserva 2021

Dostępny

84,00 zł Cena