Filtruj według

Cena

Cena

  • 34,00 - 9 999,00

Rodzaj wina

Rodzaj wina

Smak

Smak

Styl

Styl

Rocznik

Rocznik

Grona

Grona

Medale

Medale

Pojemność

Pojemność

Bio

Bio

Oceny prasy

Oceny prasy

Falstaff

Falstaff

Wine Spectator

Wine Spectator

James Suckling

James Suckling

Wysyłka w ciągu

Wysyłka w ciągu

wino wegańskie

wino wegańskie

Region

Region

Wina francuskie - wino prosto z Francji

Wina francuskie. Najlepsze wina z Francjii | Wina.pl

Trudno o państwo bardziej kojarzące się z produkcją i piciem wina niż Francja. Lampka wytrawnego, półsłodkiego, czerwonego, słodkiego lub jakiekolwiek innego trunku rodem z kraju ze stolicą w Paryżu to nieodłączny element tamtejszej kultury, z którą nierozerwalnie się kojarzy. W naszym sklepie dostępne są wyłącznie starannie wyselekcjonowane, dobre wina francuskie w najróżnorodniejszym wydaniu. Dzięki temu niezależne od potrzeb, wymagań i gustu każdy znajdzie u nas coś dla siebie. Zachęcamy do przejrzenia tej kategorii i składania zamówień na produkty najwyższej jakości w atrakcyjnych cenach!

Czytaj więcej

Francuskie regiony winiarskie

 

Francuskie wina nie są jednorodne. W zależności od regionu, mamy do czynienia z różnymi rodzajami, które z pewnością warto przetestować.

Alzacja

Alzacja to region specjalizujący się w winach białych, głównie Riesling, Gewürztraminer i Pinot Gris. Wina alzackie są zazwyczaj aromatyczne, z dobrze zrównoważoną kwasowością. Te francuskie wina są więc idealnym dodatkiem do jedzenia, które doskonale skomponuje się ze smakiem i aromatem wielu pozycji w menu.

Bordeaux 

Na szczególną uwagę zasługuje Bordeaux, czyli jeden z najbardziej znanych regionów winiarskich na świecie, słynący z doskonałych win czerwonych. Wina Bordeaux charakteryzują się pełnym ciałem, złożonym bukietem i zdolnością do starzenia. Najważniejsze obszary uprawy z tego regionu to Médoc, Saint-Émilion i Pomerol.

Burgundia-Beaujolais

Ten region jest znany przede wszystkim z wybitnych win białych (Chardonnay) i eleganckich win czerwonych (Pinot Noir) Co więcej, Burgundia cechuje się różnorodnością terroir, co znajduje odzwierciedlenie w różnorodnych profilach smakowych win.

Dolina Loary, Dolina Rodany

Dolina Loary oferuje szeroki wachlarz win, od lekkich białych Sauvignon Blanc po pełne czerwone Cabernet. Region ten jest także znany z win musujących i deserowych, takich jak Sancerre.

Szampania

Szampania to region, który dał światu najsłynniejsze wina musujące – szampany. Produkowane z winogron Chardonnay, Pinot Noir i Pinot Meunier, szampany są symbolem luksusu i celebracji. Szampania ma rygorystyczne przepisy dotyczące metody produkcji, zwanej méthode champenoise.

Południowo-zachodnia Francja

Wina z południowo-zachodniej Francji są różnorodne, od pełnych i tanicznych czerwonych po aromatyczne i złożone białe. Region ten jest także znany z produkcji win musujących oraz win naturalnych, które cieszą się rosnącą popularnością wśród konsumentów poszukujących autentycznych smaków.

JURA-SABAUDIA

Wino francuskie z Jury-Sabaudii znane jest ze swojej świeżości. Białe wina, produkowane głównie z odmian Savagnin i Chardonnay, mają charakterystyczne nuty orzechów i przypraw. Czerwone wina, z odmian takich jak Poulsard i Trousseau, są lekkie, ale złożone, często z delikatnymi taninami i owocowym profilem.

Langwedocja-Roussillon

Wina francuskie z Langwedocji-Roussillon są różnorodne, ale często charakteryzują się intensywnym smakiem, bogatą strukturą i wysoką jakością za przystępną cenę. Region ten jest także pionierem w produkcji win organicznych i win biodynamicznych, co odpowiada na rosnące zainteresowanie konsumentów ekologicznymi produktami.

PROWANSJA-KORSYKA

Różowe wina z Prowansji są lekkie, świeże i aromatyczne, idealne na letnie dni. Czerwone wina z Bandol są złożone i taniczne i długowieczne, a białe wina z Cassis charakteryzują się świeżością. 

Należy podkreślić też, że wino francuskie z Korsyki ma wyrazisty charakter, często z nutami dzikich ziół i owoców, odzwierciedlając unikalny klimat i terroir wyspy.

Najlepsze wino francuskie w sklepie Wina.pl

Francja jest niekwestionowaną potęgą winiarską. Pozycja ta została wypracowana i ugruntowana przez całe pokolenia tutejszych winiarzy, którzy doskonaląc techniki uprawy szczepów vitis vinifera oraz produkcji dobrego wina czerwonego półsłodkiego, wytrawnego czy półsłodkiego i jego sprzedaży stworzyli fundamenty poważnej gałęzi gospodarki.

Francuskie winiarstwo należy postrzegać tym samym jako część dziedzictwa narodowego i analizować je również w kategoriach kultury.

Odrobina historii

Pierwsze winnice pojawiły się wraz z koloniami greckimi głównie w okolicach Marsylii u ujścia Rodanu do Morza Śródziemnego. Wraz z podbojem Rzymian, którzy wino już produkowali - nadszedł czas jego rozwoju. Winiarstwo rozwijało się stopniowo. W I wieku n.e. nad Rodanem, w II w. n.e. w Burgundii i Bordeaux, następnie w III w. nad Loarą, by w IV w. ogarnąć Szampanię i Mozelę.

W kolejnych wiekach winiarstwo rozwijane było w głównej mierze przez nowo powstające zakony i klasztory - szczególnie benedyktyńskie. Rozwój handlu w Europie, eksplozja demograficzna w XIV w., upowszechnienie się szklanej butelki i korka jako zamknięcia, rozwój kolei żelaznej - wszystko to sprzyjało rozpowszechnieniu się wina. Nowe rynki zbytu oraz rosnące zapotrzebowanie doprowadziły do ogromnego przyrostu areału upraw i wzrostu produkcji.

W okresie największego rozwoju przemysłu winiarskiego na Francję i całą Europę spadła plaga, która prawie doszczętnie zniszczyła uprawy winorośli. Była to filoksera - mikroskopijnej wielkości mszyca, która została przywleczona do Europy z Ameryki Północnej. Niestety europejskie szczepy vitis vinifera nie były na nią odporne.

Francuskie winiarstwo powróciło do równowagi dopiero w latach 30 XX wieku dzięki regulacjom prawnym po powstaniu INAO (Państwowy Instytut Znaków Zastrzeżonych). Jego obecne funkcjonowanie jest fundamentem wysokiej jakości win francuskich czerwonych półsłodkich, słodkich i wytrawnych i jej gwarantem w przyszłości.

Odrobina statystyki

Łączny areał upraw winorośli wynosi 895 000 ha co stanowi ok. 3,4% powierzchni kraju, roczna produkcja wynosi prawie 60 mln. hl,1 milion Francuzów jest związany bezpośrednio, bądź pośrednio z przemysłem winiarskim, export wynosi 12 mln. hl rocznie, spożycie wina na osobę -63 l. na rok,

Struktura apelacji francuskich uwzględnia ich cztery kategorie:

AOC (Appellation d'orgine controllee):

Wina o nazwie geograficznej ściśle kontrolowanej. W tej grupie znajdują się wina odpowiadające wysokim normom określonym przez INAO. Odnoszą się one do terytorium, obsadzenia winoroślą vitis vinifera, do zawartości minimalnej alkoholu, techniki uprawy, a czasem nawet do sposobów przycinania krzewów oraz warunków przechowywania gotowego wina. Wszystkie wina AOC poddawane są badaniom enologicznym i laboratoryjnym. Wina odrzucone lub nie spełniające określonych wymogów tracą prawo do oznaczenia AOC.

AO VDQS (Vin delimite de qualite superieure):

Wina o nazwie zastrzeżonej, pochodzące z terenów cieszące się nieco mniejszym uznaniem niż te z AOC, podlegające równie rygorystycznym przepisom. Otrzymują specjalny stempel gwarancyjny umieszczany na etykiecie.

Vin de Pays:

Wina lokalne, regionalne. Wina tak oznaczone stanowią elitę win stołowych. Muszą pochodzić ze ściśle określonych regionów Francji, których nazwę noszą, muszą być zrobione z określonych szczepów. Są również poddawane analizom. Funkcjonowanie reguluje ONIVINS - Państwowy Międzybranżowy Urząd Wina.

Vin de Table - Wina stołowe:

Są to w większości mieszanki różnych win, których jakość nie jest ściśle kontrolowana. Muszą pochodzić z vitis vinifera i pochodzić z krajów UE.

Francuskie wina najwyższej jakości

Selekcjonujemy i importujemy wina francuskie wyłącznie najwyższej jakości, których właściwości smakowe i aromatyczne gwarantują satysfakcję z zakupu i odpowiadają deklarowanym parametrom. Zapewniamy wyjątkowo szeroki wybór różnego rodzaju produktów – zapraszamy do składania zamówień niezależnie od tego, czy chce się nabyć dobre wina francuskie czerwone, białe, słodkie, wytrawne, półwytrawne czy półsłodkie.

Bogata oferta naszego sklepu obejmuje także wina włoskie, czy też wina z Gruzji. Polecamy!

Jest 491 produktów.

Pokazano 1-36 z 491 pozycji

Aktywne filtry

DUO des Mets Merlot-Cabernet Pays d'Oc IGP 2021

Dostępny

45,00 zł Cena

Arrogant Frog Tutti Frutti Rouge Pays d’Oc IGP 2022

Dostępny

48,00 zł Cena

Arrogant Frog Tutti Frutti Blanc Pays d’Oc IGP 2022

Dostępny

48,00 zł Cena

Arnaud de Villeneuve Viognier Classic Côtes Catalanes 2023

Dostępny

49,00 zł Cena

Arnaud de Villeneuve Chardonnay Classic Côtes Catalanes 2022

Dostępny

49,00 zł Cena

DUO des Mers Sauvignon-Viognier Pays d'Oc IGP 2023

Dostępny

49,00 zł Cena

Arnaud de Villeneuve N°153 Rouge Côtes du Roussillon AOP 2019

Dostępny

53,00 zł Cena

Marius Blanc Pays d'Oc IGP 2022

Dostępny

54,00 zł Cena

L'Escargot Sauvignon Blanc Vin de Pays des Cotes de Gascogne 2022

Dostępny

46,00 zł Cena

Arrogant Frog Croak Rotie Shiraz Pays d'Oc IGP 2022

Dostępny

57,00 zł Cena

Gaudou La Charmeuse Côtes du Lot IGP 2022

Dostępny

58,00 zł Cena

Arrogant Frog Croak Rotie Syrah-Viogner Pays d’Oc IGP 2022

Dostępny

58,00 zł Cena

Moulin de Gassac Merlot 2022

Dostępny

59,00 zł Cena

Moulin de Gassac Syrah 2022

Dostępny

59,00 zł Cena

Arnaud de Villeneuve N°153 Blanc Côtes du Roussillon AOP 2019

Dostępny

53,00 zł Cena

Pinot Noir Bouchard Aine & Fils 2022

Dostępny

63,00 zł Cena

Marius Rouge Pays d'Oc IGP 2021

Dostępny

54,00 zł Cena

Marius Rose Pays d'Oc IGP 2020

Dostępny

54,00 zł Cena

La Vieille Ferme Rouge Côtes-du-Ventoux VdF 2022

Dostępny

65,00 zł Cena

La Vieille Ferme Blanc Côtes-du-Ventoux VdF 2021

Dostępny

65,00 zł Cena

Les Vignes de Bila-Haut Blanc Côtes-du-Roussillon AOC 2022

Dostępny

66,00 zł Cena

Tradition La Ciboise Luberon Rouge AOP Chapoutier 2021

Dostępny

57,00 zł Cena

Tariquet Classic Côtes de Gascogne IGP 2021

Dostępny

58,00 zł Cena

Domaine du Trapadis Esprit Vin de France 2020

Dostępny

58,00 zł Cena

Paul Mas 1892 Organic Rouge Pays d’Oc IGP 2020

Dostępny

59,00 zł Cena

Paul Mas 1892 Organic Blanc Pays d’Oc IGP 2022

Dostępny

59,00 zł Cena

Chapoutier Tradition Belleruche Cotes Du Rhone Rouge AOP 2020

Dostępny

76,00 zł Cena