Wysoka jakość win czerwonych półwytrawnych
Rozmaite propozycje włoskich, gruzińskich, amerykańskich i chilijskich win czerwonych półwytrawnych najwyższej jakości zdobyły uznanie koneserów. Niektóre z nich zostały nagrodzone za wspaniały bukiet. Właściciele winnic preferują ręczne zbieranie winogron, dzięki czemu mają pewność, że struktura jagód nie zostanie naruszona. Niektóre trunki są starzone w beczkach z dębu francuskiego, które pozwalają wydobyć z nich charakterystyczny aromat. Z reguły wina beczkowane są bardziej intensywne w smaku i taniczne.
Z Syrah, Carmenere i Negroamaro produkowane są wina czerwone półwytrawne
Istnieje wiele interesujących propozycji wysokiej jakości win czerwonych półwytrawnych z różnych światowych winnic. Jedną z najpopularniejszych odmian, z których powstają te trunki, jest Syrah. Typowe dla niego są wysoka kwasowość i duża ilość garbników. W bukiecie dominuje nuta porzeczkowa z pieprznym finiszem, a także czekolada, dojrzałe śliwki i wiśnie. Doskonale sprawdza się z makaronami, pizzą oraz drobiem.
W Carmenere wyczuwalne są zioła, maliny, jeżyny, śliwki i zielona papryka. Wino czerwone półwytrawne z tego szczepu ma dużą ilość tanin oraz wysoką kwasowość. Może dojrzewać w beczkach. Idealnie pasuje do dań z jagnięciny, bekonu i smażonych czy grillowanych warzyw.
Negroamaro ma w bukiecie śliwkę świeżą i suszoną, wiśnię, jeżynę oraz zioła. Jego lekko korzenny smak dobrze komponuje się z menu na bazie makaronu i pieczonego mięsa, a także z serami.
Czerwone wino półwytrawne – produkcja i skład
Proces, w efekcie którego powstają czerwone wina półwytrawne, polega na zakończeniu fermentacji w chwili, gdy zawartość cukru resztkowego znajduje się na minimalnym poziomie – jego stężenie powinno osiągnąć ok. 3%. Ten rodzaj jest powszechnie wytwarzany w każdym regionie winiarskim świata – powstaje zarówno we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Gruzji i innych krajach Europy, jak i w Ameryce Południowej, Australii czy RPA. Rozpowszechnienie produkcji odzwierciedla stały popyt na wyroby z tej kategorii. Statystyki spożycia wskazują, że od wielu lat utrzymuje się ono na podobnym, wysokim pułapie.
Z uwagi na fakt, że czerwone wino półwytrawne ma w składzie pewną ilość cukru resztkowego, nie jest tak cierpkie jak wytrawne. Jego nasycenie może osiągać maksymalnie 12 g/1 l lub 18 g/1 l, gdy kwasowość wynosi mniej niż 10 g/1 l. Często wręcz można się spotkać z opiniami, że trunek z tej grupy bardziej przypomina warianty słodkie. Nie zmienia to jednak faktu, że zawartość cukru resztkowego jest niewielka, a to z kolei przekłada się na niską kaloryczność, która przeważnie waha się w granicach od 85 do 100 kcal.
Podział i rodzaje czerwonego wina półwytrawnego
W zależności od produktu stężenie alkoholu w czerwonym winie półwytrawnym oscyluje w przedziale od ok. 10-11% do nawet ponad 20%. Trunki te są pozbawione właściwości musujących – wyjątek stanowi szampan, który może być produkowany na ich bazie. Jeśli chodzi o warunki przechowywania, zaleca się zachowanie temperatury na poziomie ok. 16-18 stopni Celsjusza, a także unikanie promieni słonecznych.
W zależności od typu barwa wina jest mniej lub bardziej intensywna – cięższe warianty są ciemniejsze, podczas gdy lżejsze mają delikatniejszy odcień. Ich właściwości zależą w dużej mierze także od regionu pochodzenia, który z kolei ściśle wiąże się z rodzajem szczepu wykorzystanego do wytworzenia danego wina czerwonego półwytrawnego. Poza tradycyjnymi produktami pochodzącymi z tradycyjnych, najpopularniejszych regionów winiarskich coraz więcej osób zamawia bardziej nietypowe wyroby gruzińskie, mołdawskie czy słoweńskie.