Wina portugalskie - wino prosto z Portugalii

Wina portugalskie, prosto z Portugalii | Wina.pl - wina deserowe (mocne i lekkie)

PORTUGALIA KRAINA WINEM PŁYNĄCA .

O portugalskim winie, znanym na całym świecie, mówi się, że „ma duszę”. Ogromna jest jego różnorodność: młode (białe i czerwone), dojrzałe (białe i czerwone), wzmocnione (Porto i Madera), deserowe (mocne i lekkie, m.in. Carcavelos, Moscatel de Setúbal), musujące (białe i czerwone) i różowe, a także półwytrawne, wytrwane, półsłodkie i słodkie. Ta szeroka gama i wysoka jakość sprawia, ze do każdego dania każdej kuchni świata dobrać można dobre portugalskie wino.

Portugalczycy zawsze lubili własne trunki, a nie znając innych, nawykli do lokalnych stylów, które trwały od stuleci. To właśnie długa izolacja Portugalii od modnych trendów i uniwersalnych receptur pozwoliła zachować jej całe bogactwo rodzimych szczepów winnych, dzięki czemu dzisiaj tak atrakcyjnie wyróżnia się na tle reszty Europy, niemal bez reszty podbitej przez garść odmian międzynarodowych. Na przykład Touriga Nacional, Touriga Francesa i Tinto Cão to odmiany wykorzystywane nie tylko do produkcji dobrego wina Porto, ale także do produkcji znakomitych czerwonych odmian stołowych. Trincadeira Preta daje wyjątkowo soczyste, młode wino. Innymi szlachetnymi szczepami są Tinta Roriz uprawiana na północy i Aragonês na południu. Na tym bynajmniej nie kończy się gama najlepszych, portugalskich czerwonych odmian o wyjątkowo wielkim charakterze. Arinto reprezentuje najszlachetniejszą białą odmianę. Znany jest także Bical, Encruzado, a do tego dochodzą jeszcze wielkie szczepy białych winogron z wyspy Madery.

Na czym tak naprawdę polega ta odmienność smaków portugalskich win? Otóż Portugalia nie jest wielkim krajem, ale z racji swojego usytuowania geograficznego, podlega różnym wpływom atmosferycznym znad Atlantyku, Morza Śródziemnomorskiego, a nawet klimatu kontynentalnego. Posiada także wielką różnorodność gatunków gleby, od granitów i łupków na północy po iły i piaski na południu. To wszystko owocuje niepowtarzalną jakością tych trunków, od przeszywająco wysokiej kwasowości win z północy do wyraźnej rustykalności trunków z południa.

Portugalskie winiarstwo ma długą tradycję. Przyzwyczajeni do francuskiej klasyfikacji AOC ( Appellations Contrôlées ) nie zapomnijmy, że jej prekursorem była Portugalia. Już w 1756 r dekretem markiza de Pombal utworzony został pierwszy Wyznaczony Region Produkcji Wina, tzw. region upraw pod szczególnym nadzorem – po portugalsku Região Demarcada. To określenie stało się pierwowzorem dzisiejszego świadectwa pochodzenia wina.

Wyznaczone Regiony Produkcji Wina – Regiões Demarcadas - to regiony, gdzie wytwarza się wino wysokiej jakości, o specyficznych cechach, pochodzące z upraw winorośli hodowanej wyłącznie w tych regionach. Oznaczone są symbolem nomenklatury unijnej VQPRD, obejmującym odmiany z symbolami DOC i IPR.

DOC – Denominação de Origem Controlada – dowód kontroli pochodzenia wina - to określenie nadawane winom, których produkcja tradycyjnie związana jest z konkretnym regionem geograficznym i odpowiada określonym wymogom co do rodzaju gleby, szczepów winorośli, procesów produkcyjnych, zawartości alkoholu, czasu leżakowania, itp.

IPR – Indicação de Proveniência Regulamentada – dowód produkcji według ustalonych przepisów, używany jest w przypadku win które, mimo że charakteryzują się określonymi cechami, to musza przez okres 5 lat utrzymać osiągniętą jakość, zgodnie z wymogami stosowanymi przy produkcji win o wysokiej jakości, co prowadzi w dalszej kolejności do przyznania mu symbolu DOC.

Coraz większą rolę odgrywa mniej rygorystyczna kategoria nazywana po portugalsku Vinho Regional – czyli wino regionalne. Do tej kategorii należą lepsze jakościowo wina stołowe, pochodzące z określonego obszaru uprawowego. Lista dopuszczalnych odmian winorośli jest tam szersza, maksymalny poziom zbiorów wyższy, nie ma wymogów dotyczących wieku win trafiających na rynek i mniej ścisłe są także określenia geograficzne. Wiele z tych win są to wina jednoszczepowe, bardzo popularne na rynku niemieckim i brytyjskim. Coraz większą rolę w kategorii odmian regionalnych, odgrywa region granitowej wyżyny na północnych obrzeżach doliny rzeki Douro, zwanej Trás– os- Montes ( „kraina za górami” ). Produkowane są tam mocne wina mieszane i różowe.

Vinho de Mesa – do tej kategorii należą wszystkie niższej jakości, w porównaniu z winami regionalnymi, wina stołowe.

Portugalskie winiarstwo, długo znane dość powierzchownie, obecnie ma szansę stać się w pełni docenione. Finansowa pomoc Wspólnoty Europejskiej zaowocowała w ciągu ostatnich dziesięciu lat ogromnym postępem w dziedzinie organizacji pracy w winnicach, techniki produkcji, zarządzania uprawami oraz złagodzeniem wymagań państwowej biurokracji. Portugalskie wina szybko pną się w górę hierarchii jakości. Rozwijają się nowoczesne techniki winifikacji.

Portugalskie Wyznaczone Regiony Produkcji Wina – czyli Regiões Demarcadas to:
Vinho Verde, Chaves, Valpaços, Planalto Mirandęs, Porto i Douro, Távora – Varosa, Lafőes, Bairrada, Dăo, Beira Interior, Encostas de Aire, Alcobaça, Óbidos, Lourinhă, Alenquer, Arruda, Torres Vedras, Bucelas, Carcavelos, Colares, Ribatejo, Setúbal, Palmela, Alentejo, Lagos, Portimăo, Lagoa, Tavira, Madera, Biscoitos, Pico, Graciosa.

Wina w Portugalii spożywane są we wszystkich restauracjach, barach, tawernach zwanych po portugalsku Tascas, w ogródkach kawiarnianych. Wina pite są do posiłków, przy specjalnych okazjach i bez okazji. Właściciele winnic, zwanych po portugalsku Quintas, poświęcają się nie tylko uprawie winorośli i produkcji dobrych win, ale wprowadzają także nowe formy reklamy portugalskiego winiarstwa, udostępniając swoje Quintas turystom, szukającym nowych sposobów na wypoczynek, na łonie natury, w posiadłościach o historycznych korzeniach, przechodzących z pokolenia na pokolenie, usytuowanych w miejscach malowniczych – z dala od cywilizacji. Proponowana jest odmienna forma turystyki zwana Enoturystyką – czyli podróż po kraju – po Portugalii szlakiem win. Kultura wina sięga w Portugalii najstarszych czasów. Najstarsze dowody na uprawę winorośli w regionie Douro pochodzą z epoki brązu. Nic więc dziwnego, iż znane w Portugalii powiedzenie, że „ze wszystkiego co jemy i pijemy trwa tylko wino i doskonali się w sposób zadziwiający” jest w pełni uzasadnione.

Informacje o udostępniło nam Biuro Icep – BRH Ambasady Portugalii.

Portugalskie wina najwyższej jakości

Wiele ich starannie wybranych odmian portugalskiego wina oferuje nasz sklep internetowy, w którym gwarantujemy szeroki wybór i atrakcyjne warunki finansowe transakcji. Selekcjonujemy wyłącznie wysokogatunkowe trunki o korzystnej relacji jakości do ceny, dzięki czemu w dostępnym asortymencie można znaleźć dowolne, ale zawsze dobre, portugalskie wina. Pochodzą one wyłącznie od sprawdzonych dostawców, a każda importowana bezpośrednio przez nasz sklep internetowy butelka jest poddawana szczegółowej kontroli. W związku z tym możemy zapewnić, że parametry smakowe i aromatyczne sprzedawanych artykułów odpowiadają deklarowanym właściwościom.

Wino portugalskie w sklepie Wina.pl

Zdajemy sobie sprawę z różnorodnych gustów i potrzeb naszych klientów, a zarazem wysoko cenimy bogactwo portugalskiego wina, dlatego sprzedajemy wszystkie jego rodzaje. Czerwone (również deserowe), różowe, białe; półwytrawne, wytrwane, półsłodkie i słodkie; lekkie i mocne – proponowana oferta spełnia dowolne wymagania niezależnie od indywidualnych preferencji. Również atrakcyjna cena gwarantowana przez nasz sklep internetowy zachęca do składania zamówień.

Jest 57 produktów.

Pokazano 1-36 z 57 pozycji

Aktywne filtry

Santo Isidro Semi Dry Branco

Dostępny

29,00 zł Cena

Santo Isidro Semi Sweet Branco

Dostępny

29,00 zł Cena

Santo Isidro Semi Sweet Tinto

Dostępny

29,00 zł Cena

Mosaico de Portugal Tinto Casa Santos Lima 2019

Dostępny

36,00 zł Cena

Mosaico Branco Vinho Verde DOC Casa Santos Lima 2021

Dostępny

39,00 zł Cena

Casa Santos Lima Galodoro Tinto Vinho Regional Lisboa 2020

Dostępny

35,00 zł Cena

Casa Santos Lima Galodoro Branco Vinho Verde DOC 2020

Dostępny

35,00 zł Cena

Caçada Real Branco Alentejo 2021

Dostępny

36,00 zł Cena

Caçada Real Tinto Alentejo 2019

Dostępny

38,00 zł Cena

Vidigal Porta 6 Vinho Verde DOC 2021

Dostępny

39,00 zł Cena

Quinta da Alorna LUTRA Branco Tejo VR 2020

Dostępny

39,00 zł Cena

Quinta da Alorna LUTRA Tinto Tejo VR 2020

Dostępny

39,00 zł Cena

Cerejeiras Lisboa Tinto 2019

Dostępny

42,00 zł Cena

Vidigal Porta 6 Branco Lisboa VR 2021

Dostępny

44,00 zł Cena

Santo Isidro Moscatel de Setubal DOC

Dostępny

44,00 zł Cena

Branco Quinta da Alorna 2020

Dostępny

45,00 zł Cena

Tinto Quinta da Alorna 2019

Dostępny

45,00 zł Cena

Vidigal 3 Autores Lisboa VR 2019

Dostępny

47,00 zł Cena

Fortissimo Tinto Alentejo 2020

Dostępny

49,00 zł Cena

Quinta da Alorna Fernão Pires Tejo DOC 2021

Dostępny

53,00 zł Cena

Quinta da Alorna Verdelho Tejo DOC 2021

Dostępny

54,00 zł Cena

Vidigal Boa Noite Lisboa! Lisboa VR 2018

Dostępny

57,00 zł Cena

Abafado 5 Years Quinta da Alorna 2016

Dostępny

59,00 zł Cena

Rótulo Tinto Dao Niepoort 2017

Dostępny

72,00 zł Cena

Rótulo Branco Dão Niepoort 2019

Dostępny

72,00 zł Cena

Dialogo Tinto Niepoort 2019

Dostępny

79,00 zł Cena

Quinta da Alorna Alvarinho · Viogner Reserva Tejo DOC 2019

Dostępny

69,00 zł Cena

Dialogo Branco Niepoort 2020

Dostępny

79,00 zł Cena

Quinta da Alorna Arinto · Chardonay Reserva Tejo DOC 2020

Dostępny

73,00 zł Cena

Carlos Reynolds Branco 2019

Dostępny

78,00 zł Cena

Carlos Reynolds Tinto 2020

Dostępny

78,00 zł Cena

Nat Cool Branco Vinho Verde DOC Niepoort 1L 2019

Dostępny

87,00 zł Cena

Vidigal Reserva dos Amigos Lisboa VR 2018

Dostępny

85,00 zł Cena

Tinto Quinta da Alorna Magnum 1,5 L 2018

Dostępny

85,00 zł Cena

Reguengo de Melgaco Alvarinho Vinho Verde 2020

Dostępny

89,00 zł Cena