Filtruj według

Cena

Cena

  • 24,00 - 1 095,00

Rodzaj wina

Rodzaj wina

Smak

Smak

Styl

Styl

Rocznik

Rocznik

Kraj

Kraj

Grona

Grona

Medale

Medale

Pojemność

Pojemność

Bio

Bio

Oceny prasy

Oceny prasy

Falstaff

Falstaff

Wine Spectator

Wine Spectator

Wysyłka w ciągu

Wysyłka w ciągu

wino wegańskie

wino wegańskie

Region

Region

Wina portugalskie - wino prosto z Portugalii

Wina portugalskie, prosto z Portugalii | Wina.pl - wina deserowe (mocne i lekkie)

PORTUGALIA KRAINA WINEM PŁYNĄCA .

O portugalskim winie, znanym na całym świecie, mówi się, że „ma duszę”. Ogromna jest jego różnorodność: młode (białe i czerwone), dojrzałe (białe i czerwone), wzmocnione (Porto i Madera), deserowe (mocne i lekkie, m.in. Carcavelos, Moscatel de Setúbal), musujące (białe i czerwone) i różowe, a także półwytrawne, wytrwane, półsłodkie i słodkie. Ta szeroka gama i wysoka jakość sprawia, ze do każdego dania każdej kuchni świata dobrać można dobre portugalskie wino.

Portugalczycy zawsze lubili własne trunki, a nie znając innych, nawykli do lokalnych stylów, które trwały od stuleci. To właśnie długa izolacja Portugalii od modnych trendów i uniwersalnych receptur pozwoliła zachować jej całe bogactwo rodzimych szczepów winnych, dzięki czemu dzisiaj tak atrakcyjnie wyróżnia się na tle reszty Europy, niemal bez reszty podbitej przez garść odmian międzynarodowych. Na przykład Touriga Nacional, Touriga Francesa i Tinto Cão to odmiany wykorzystywane nie tylko do produkcji dobrego wina Porto, ale także do produkcji znakomitych czerwonych odmian stołowych. Trincadeira Preta daje wyjątkowo soczyste, młode wino. Innymi szlachetnymi szczepami są Tinta Roriz uprawiana na północy i Aragonês na południu. Na tym bynajmniej nie kończy się gama najlepszych, portugalskich czerwonych odmian o wyjątkowo wielkim charakterze. Arinto reprezentuje najszlachetniejszą białą odmianę. Znany jest także Bical, Encruzado, a do tego dochodzą jeszcze wielkie szczepy białych winogron z wyspy Madery.

Na czym tak naprawdę polega ta odmienność smaków portugalskich win? Otóż Portugalia nie jest wielkim krajem, ale z racji swojego usytuowania geograficznego, podlega różnym wpływom atmosferycznym znad Atlantyku, Morza Śródziemnomorskiego, a nawet klimatu kontynentalnego. Posiada także wielką różnorodność gatunków gleby, od granitów i łupków na północy po iły i piaski na południu. To wszystko owocuje niepowtarzalną jakością tych trunków, od przeszywająco wysokiej kwasowości win z północy do wyraźnej rustykalności trunków z południa.

Portugalskie winiarstwo ma długą tradycję. Przyzwyczajeni do francuskiej klasyfikacji AOC ( Appellations Contrôlées ) nie zapomnijmy, że jej prekursorem była Portugalia. Już w 1756 r dekretem markiza de Pombal utworzony został pierwszy Wyznaczony Region Produkcji Wina, tzw. region upraw pod szczególnym nadzorem – po portugalsku Região Demarcada. To określenie stało się pierwowzorem dzisiejszego świadectwa pochodzenia wina.

Wyznaczone Regiony Produkcji Wina – Regiões Demarcadas - to regiony, gdzie wytwarza się wino wysokiej jakości, o specyficznych cechach, pochodzące z upraw winorośli hodowanej wyłącznie w tych regionach. Oznaczone są symbolem nomenklatury unijnej VQPRD, obejmującym odmiany z symbolami DOC i IPR.

DOC – Denominação de Origem Controlada – dowód kontroli pochodzenia wina - to określenie nadawane winom, których produkcja tradycyjnie związana jest z konkretnym regionem geograficznym i odpowiada określonym wymogom co do rodzaju gleby, szczepów winorośli, procesów produkcyjnych, zawartości alkoholu, czasu leżakowania, itp.

IPR – Indicação de Proveniência Regulamentada – dowód produkcji według ustalonych przepisów, używany jest w przypadku win które, mimo że charakteryzują się określonymi cechami, to musza przez okres 5 lat utrzymać osiągniętą jakość, zgodnie z wymogami stosowanymi przy produkcji win o wysokiej jakości, co prowadzi w dalszej kolejności do przyznania mu symbolu DOC.

Coraz większą rolę odgrywa mniej rygorystyczna kategoria nazywana po portugalsku Vinho Regional – czyli wino regionalne. Do tej kategorii należą lepsze jakościowo wina stołowe, pochodzące z określonego obszaru uprawowego. Lista dopuszczalnych odmian winorośli jest tam szersza, maksymalny poziom zbiorów wyższy, nie ma wymogów dotyczących wieku win trafiających na rynek i mniej ścisłe są także określenia geograficzne. Wiele z tych win są to wina jednoszczepowe, bardzo popularne na rynku niemieckim i brytyjskim. Coraz większą rolę w kategorii odmian regionalnych, odgrywa region granitowej wyżyny na północnych obrzeżach doliny rzeki Douro, zwanej Trás– os- Montes ( „kraina za górami” ). Produkowane są tam mocne wina mieszane i różowe.

Vinho de Mesa – do tej kategorii należą wszystkie niższej jakości, w porównaniu z winami regionalnymi, wina stołowe.

Portugalskie winiarstwo, długo znane dość powierzchownie, obecnie ma szansę stać się w pełni docenione. Finansowa pomoc Wspólnoty Europejskiej zaowocowała w ciągu ostatnich dziesięciu lat ogromnym postępem w dziedzinie organizacji pracy w winnicach, techniki produkcji, zarządzania uprawami oraz złagodzeniem wymagań państwowej biurokracji. Portugalskie wina szybko pną się w górę hierarchii jakości. Rozwijają się nowoczesne techniki winifikacji.

Portugalskie Wyznaczone Regiony Produkcji Wina – czyli Regiões Demarcadas to:
Vinho Verde, Chaves, Valpaços, Planalto Mirandęs, Porto i Douro, Távora – Varosa, Lafőes, Bairrada, Dăo, Beira Interior, Encostas de Aire, Alcobaça, Óbidos, Lourinhă, Alenquer, Arruda, Torres Vedras, Bucelas, Carcavelos, Colares, Ribatejo, Setúbal, Palmela, Alentejo, Lagos, Portimăo, Lagoa, Tavira, Madera, Biscoitos, Pico, Graciosa.

Wina w Portugalii spożywane są we wszystkich restauracjach, barach, tawernach zwanych po portugalsku Tascas, w ogródkach kawiarnianych. Wina pite są do posiłków, przy specjalnych okazjach i bez okazji. Właściciele winnic, zwanych po portugalsku Quintas, poświęcają się nie tylko uprawie winorośli i produkcji dobrych win, ale wprowadzają także nowe formy reklamy portugalskiego winiarstwa, udostępniając swoje Quintas turystom, szukającym nowych sposobów na wypoczynek, na łonie natury, w posiadłościach o historycznych korzeniach, przechodzących z pokolenia na pokolenie, usytuowanych w miejscach malowniczych – z dala od cywilizacji. Proponowana jest odmienna forma turystyki zwana Enoturystyką – czyli podróż po kraju – po Portugalii szlakiem win. Kultura wina sięga w Portugalii najstarszych czasów. Najstarsze dowody na uprawę winorośli w regionie Douro pochodzą z epoki brązu. Nic więc dziwnego, iż znane w Portugalii powiedzenie, że „ze wszystkiego co jemy i pijemy trwa tylko wino i doskonali się w sposób zadziwiający” jest w pełni uzasadnione.

Informacje o udostępniło nam Biuro Icep – BRH Ambasady Portugalii.

Portugalskie wina najwyższej jakości

Wiele ich starannie wybranych odmian portugalskiego wina oferuje nasz sklep internetowy, w którym gwarantujemy szeroki wybór i atrakcyjne warunki finansowe transakcji. Selekcjonujemy wyłącznie wysokogatunkowe trunki o korzystnej relacji jakości do ceny, dzięki czemu w dostępnym asortymencie można znaleźć dowolne, ale zawsze dobre, portugalskie wina. Pochodzą one wyłącznie od sprawdzonych dostawców, a każda importowana bezpośrednio przez nasz sklep internetowy butelka jest poddawana szczegółowej kontroli. W związku z tym możemy zapewnić, że parametry smakowe i aromatyczne sprzedawanych artykułów odpowiadają deklarowanym właściwościom.

Wino portugalskie w sklepie Wina.pl

Zdajemy sobie sprawę z różnorodnych gustów i potrzeb naszych klientów, a zarazem wysoko cenimy bogactwo portugalskiego wina, dlatego sprzedajemy wszystkie jego rodzaje. Czerwone (również deserowe), różowe, białe; półwytrawne, wytrwane, półsłodkie i słodkie; lekkie i mocne – proponowana oferta spełnia dowolne wymagania niezależnie od indywidualnych preferencji. Również atrakcyjna cena gwarantowana przez nasz sklep internetowy zachęca do składania zamówień.

Jest 91 produktów.

Pokazano 1-36 z 91 pozycji

Aktywne filtry

Santo Isidro Semi Dry Branco

Dostępny

29,00 zł Cena

Santo Isidro Semi Sweet Branco

Dostępny

29,00 zł Cena

Santo Isidro Semi Sweet Tinto

Dostępny

29,00 zł Cena

Verdegar Vinho Verde DOC

Dostępny

29,90 zł Cena

Santo Isidro Semi Dry Tinto

Dostępny

29,00 zł Cena

Casal da Seara Vinho Verde DOC

Dostępny

29,90 zł Cena

Mosaico Branco Vinho Verde DOC Casa Santos Lima 2022

Dostępny

36,00 zł Cena

Vidigal Porta 6 Vinho Verde DOC 2022

Dostępny

39,00 zł Cena

Mosaico de Portugal Tinto Casa Santos Lima 2021

Dostępny

39,00 zł Cena

Caçada Real Tinto Alentejo 2021

Dostępny

43,00 zł Cena

Casa Santos Lima Galodoro Tinto Vinho Regional Lisboa 2020

Dostępny

39,00 zł Cena

Casa Santos Lima Galodoro Branco Vinho Verde DOC 2022

Dostępny

39,00 zł Cena

Caçada Real Branco Alentejo 2022

Dostępny

39,00 zł Cena

Vidigal 3 Autores Lisboa VR 2019

Dostępny

49,00 zł Cena

Quinta da Alorna LUTRA Branco Tejo VR 2022

Dostępny

42,00 zł Cena

Quinta da Alorna LUTRA Tinto Tejo VR 2021

Dostępny

42,00 zł Cena

Cerejeiras Lisboa Tinto 2020

Dostępny

42,00 zł Cena

Vidigal Porta 6 Branco Lisboa VR 2021

Dostępny

44,00 zł Cena

Fortissimo Tinto Alentejo 2020

Dostępny

55,00 zł Cena

Branco Quinta da Alorna 2020

Dostępny

49,00 zł Cena

Tinto Quinta da Alorna 2019

Dostępny

49,00 zł Cena

Porto White Sweet Royal Oporto

Dostępny

59,00 zł Cena

Porto Ruby Royal Oporto

Dostępny

59,00 zł Cena

Porto Tawny Royal Oporto

Dostępny

59,00 zł Cena

Porto Ruby Burmester

Dostępny

59,00 zł Cena

Porto Tawny Burmester

Dostępny

59,00 zł Cena

Quinta da Alorna Fernão Pires Tejo DOC 2021

Dostępny

53,00 zł Cena

Quinta da Alorna Verdelho Tejo DOC 2021

Dostępny

54,00 zł Cena

Porto Dry White Niepoort

Dostępny

65,00 zł Cena

Porto Extra Dry White Royal Oporto

Dostępny

69,00 zł Cena

Vidigal Boa Noite Lisboa! Lisboa VR 2018

Dostępny

59,00 zł Cena

Abafado 5 Years Quinta da Alorna 2017

Dostępny

72,00 zł Cena

Rótulo Branco Dão Niepoort 2020

Dostępny

72,00 zł Cena

Porto Tawny NV Niepoort

Dostępny

65,00 zł Cena

Porto Niepoort Ruby NV

Dostępny

65,00 zł Cena

Quinta de S. Francisco Sanguinhal Branco 2022

Dostępny

65,00 zł Cena