Wina z RPA

Wina z RPA

Republika Południowej Afryki to jeden z krajów wchodzących w skład tzw. Nowego Świata. Winorośl jest tu uprawiana od ponad 300 lat. Jest to miejsce, gdzie wina są robione w najrózniejszych stylach uwarunkowanych klimatem i ukształtowaniem terenu danego miejsca. Znacząca część regionów znajduje się pod wpływem oceanu Indyjskiego czy Atlantyckiego. Pierwsze winnice w pojawiły się w okręgu Constantia. Wino z RPA, które rozsławiło ten kraj na rynkach całego świata to wino deserowe pochodzace właśnie z tamtego rejonu.

W RPA funkcjonuje system klasyfikacji win zbliżony do europejskiego systemu apelacji. Został on wprowadzony w 1972 roku w celu uhonorowania tak bardzo zróznicowanych terroir i usystematyzowania regionów, podregionów oraz okregów. Najbardziej znaczącym regionem jest Coastal Region. Jego klimat jest pod wpływem zarówno gór jak i prądów oceanicznych. Jest to bardzo duży obszar stąd też różnice pomiędzy pojedyńczymi dystryktami są znaczące. Gleby to w głównej mierze granity, łupki, a głebiej w ląd piaskowce. Chyba najbardziej rozpoznawalnym obok Constanti dystryktem jest Stellenbosch.

Winnice są tutaj położone na wzniesieniach i niższych partiach gór, a w glebie dominują granity oraz piaskowce z wysokim udziałem gliny. Dystrykt ten stwarza niezwykle dobre warunki dla uprawy odmian czerwonych choć znajdziemy tutaj również wybitne wina białe z RPA.

Większość winnic w Republice Południowej Afryki jest zlokalizowanych na południowo-zachodnim wybrzeżu. Działające tu prądy morskie generowane przez wody oceanu tworzą doskonałe warunki do uprawy szczepów, które wyróżniają się wyjątkowym smakiem i niepowtarzalnym aromatem. To właśnie im wino z RPA w dużej mierze zawdzięcza swoją popularność. Nie bez znaczenie pozostaje także dobre nasłonecznienie, dzięki któremu rosną dorodne i dojrzałe winorośle.

Stellenbosch jest kolebką odmiany Pinotage, czyli krzyżówki pinot noir z cinsault. W Afryce szczep cinsault był nazywany hermitage, tak powstała nazwa krzyzówki. Jest to odmiana uważana za narodową. Powstałą ona w 1925 roku na uniwersytecie w Stellenbosch. Jest to odmiana odporniejsza oraz szybciej dojrzewajaca od popularnego na całym świecie Pinota. Wina z tego szczepu są pełne, aksamitne oraz harmonijne. Standarowo odnajdziemy w nich bardzo przyjemne aromaty jeżyn, bananów, ziemi czy dymu. Oprócz Pinotage w RPA produkowane są również wina z odmian miedzynarodowych takich jak np.: Cabernet Sauvignon czy białe Chenin Blanc.

Wino z RPA w sklepie Wina.pl

Podobnie jak nasi klienci wysoko cenimy bogate walory smakowe i aromatyczne gwarantowane przez wino z RPA, dlatego proponujemy je w naszym sklepie. Pieczołowicie selekcjonujemy wszystkie dostępne w asortymencie produkty, aby mieć pewność, że spełniają wymagania kupujących. Zajmujemy się bezpośrednim importem trunków z Republiki Południowej Afryki, co pozwala nam na zadbanie o najwyższą jakość oferty. Współpracujemy wyłącznie z zaufanymi i sprawdzonymi producentami, dlatego deklarowane właściwości oferowanych trunków pokrywają się z ich rzeczywistym smakiem i aromatem.

Jest 18 produktów.

Pokazano 1-18 z 18 pozycji

Aktywne filtry

Statue de Femme Sauvignon Blanc Franschhoek 2021

Dostępny

47,00 zł Cena

Baker Station Shiraz Franschhoek 2019

Dostępny

47,00 zł Cena

Stone Bridge Pinotage Franschhoek 2019

Dostępny

47,00 zł Cena

La Cotte Mill Chenin Blanc Franschhoek 2021

Dostępny

47,00 zł Cena

Kanonkop Kadette Cape Blend 2018

Dostępny

73,00 zł Cena

Kanonkop Pinotage 2019

Dostępny

79,00 zł Cena

Kanonkop Cabernet Sauvignon 2019

Dostępny

89,00 zł Cena

Alheit Cartology Bio 2019

Dostępny

195,00 zł Cena

Alheit Nautical Dawn Bio 2019

Dostępny

219,00 zł Cena

Kanonkop Estate Pinotage 2019

Dostępny

219,00 zł Cena

Alheit Broom Ridge Bio 2019

Dostępny

239,00 zł Cena

Kanonkop Paul Sauer 2018

Dostępny

259,00 zł Cena

Alheit Huilkrans Bio 2019

Dostępny

339,00 zł Cena

Alheit Magnetic North Bio 2019

Dostępny

339,00 zł Cena

Kanonkop Black Label Pinotage 2018

Dostępny

925,00 zł Cena

Chenin Blanc Bush Vines Kleine Zalze 2021

Chwilowo niedostępny

43,00 zł Cena

Pinotage Cellar Selection Kleine Zalze 2018

Chwilowo niedostępny

52,00 zł Cena

Chenin Blanc Vineyard Selection Kleine Zalze 2020

Chwilowo niedostępny

56,00 zł Cena