Lista produktów marki Maison Louis JadotHistoria Maison Louis Jadot rozpoczęła się w 1826 r., kiedy to rodzina Jadot weszła w posiadanie winnicy Premier Cru "Beaune Clos des Ursules", zaś sama nazwa, Maison Louis Jadot  towarzyszy nam od 1859 roku. Pierwsi członkowie rodziny założyciela, Louis Henry Denis Jadot, przybyli do Beaune z Belgii w 1794 roku i wkrótce zaczęli kupować winnice Premier i Grand Cru. Ponieważ uprawa winogron była częścią jego dziedzictwa, Louis Henry zaczął zdobywać doświadczenie najpierw w piwnicach, w ocenie win, a następnie w winnicach, w badaniu uprawy winorośli.

Podczas podróży Louis Henry zdobył wierną klientelę, a w 1859 roku kupił szanowaną firmę negocjacyjną Lemaire-Fouleux i nadał jej swoje imię. Po jego śmierci jego syn, Louis Baptiste Jadot, z entuzjazmem kontynuował dzieło rozpoczęte przez ojca. Rozszerzył swoje rynki eksportowe, a także swoją klientelę we Francji, reinwestując swoje zyski w zakup winnic w niektórych z najlepszych i najbardziej znanych Grand Crus i Premiers Crus na Côte d’Or.

W 1939 roku Louis Baptiste Jadot zmarł i pozostawił kontrolę nad firmą swojemu najstarszemu synowi, Louisowi Auguste Jadotowi, który pomagał w kierowaniu firmą pod rządami jego ojca od 1931 roku. Otworzył i znacznie rozwinął nowy rynek eksportowy Stanów Zjednoczonych. , a także Wielkiej Brytanii, Holandii, Ameryki Południowej i Nowej Zelandii.

W 1954 roku André Gagey dołączył do Maison Louis Jadot jako asystent Louisa Auguste'a Jadota. Kiedy Louis Auguste Jadot zmarł w 1962 roku, pozostawiając tylko żonę, André Gagey został mianowany dyrektorem zarządzającym firmy. Miał pełną odpowiedzialność za jego operacje, pod Mme. Własność i kierownictwo Jadot. Jako dyrektor zarządzający, Gagey był przez prawie trzy dekady odpowiedzialny za ostateczne decyzje dotyczące selekcji i zakupu wszystkich winogron i win butelkowanych pod marką Jadot, a także za opiekę i utrzymanie winnic w posiadłości Jadot.

W 1970 roku, świadomy tego, że przyszły rozwój Maison Louis Jadot leży w rosnącej roli właściciela-producenta, Gagey zaangażował Jacquesa Lardière'a, genialnego młodego enologa, jako swojego asystenta i ewentualnego dyrektora technicznego. Lardière, obecnie na emeryturze, jest dziś uznawany za jednego z najlepszych burgundzkich winiarzy, artystę trzymającego wodze natury w jednej ręce i technologii w drugiej. W 1984 roku do firmy dołączył syn André Gagey, Pierre-Henry Gagey. Miał duże doświadczenie w administracji biznesowej i zarządzaniu oraz odziedziczoną wiedzę o winach. W lutym 1985 r. firma Négociant Maison Louis Jadot została zakupiona przez właścicieli Kobrand Corporation, jedynego amerykańskiego importera Jadot Burgundies od 1945 r. W 1991 r. Pierre-Henry Gagey objął stanowisko prezesa, a w 2012 r., po przejściu Lardière na emeryturę, awansował Frederica Barniera na jego następcę. 

Frédéric Barnier dołączył do Maison Louis Jadot w 2010 roku jako dyrektor techniczny, pracując pod kierunkiem Jacquesa Lardière'a. Przez 42 lata legendarny Lardière był odpowiedzialny za produkcję i butelkowanie wszystkich win Maison Louis Jadot i jest uważany za jednego z najlepszych winiarzy w Burgundii. Na krótko przeszedł na emeryturę, a następnie wrócił z emerytury, aby uruchomić Resonance Wines, nową markę Jadot z Oregonu. Frédéric kieruje teraz zespołem winiarskim zgodnie z filozofią Maison Louis Jadot: bez kompromisów w kwestii jakości.

Jadot inwestuje w Burgundii, kupując winogrona tylko od producentów najwyższej jakości, z którymi mają relacje i winifikując wino na miejscu, zamiast kupować gotowe wina.

W przypadku win Beaujolais i Mâconnais Jadot stosuje kolejną, choć kosztowną, praktykę zwaną réplis, w ramach której wina o wyższej nazwie są włączane do wina noszącego nazwę pod nimi. Tak więc, na przykład, Beaujolais-Villages Jadot's zwykle zawiera procent win z Beaujolais crus.

Zasady winifikacji Maison Louis Jadot równoważą tradycję i technologię i koncentrują się na najczystszej ekspresji terroir każdego wina, biorąc najlżejszą możliwą rękę w produkcji wina i powściągliwe wykorzystanie dojrzewania dębu. W przypadku win Côte d’Or na poziomie wioski, Jadot praktykuje kolejną, choć kosztowną, praktykę zwaną réplis, w ramach której wina z wyższej nazwy są włączane do wina noszącego nazwę pod nimi.

Praktyki piwniczne Jadot, w tym długie maceracje, wybór dzikich drożdży, jeśli to możliwe, do fermentacji, temperatura fermentacji i inne metody produkcji wina mają również na celu zachowanie charakteru owoców w winach. Zarówno w przypadku win czerwonych, jak i białych, Maison Louis Jadot przywiązuje dużą wagę do powściągliwego wykorzystania nowego dębu w procesie starzenia. Czas leżakowania w beczce i procentowy udział nowego dębu jest podyktowany inaczej w zależności od rocznika. Zgodnie ze swoją nieinterwencjonistyczną filozofią, Jadot uważa, że bardzo dobre roczniki, same w sobie kompletne i harmonijne, wymagają minimalnego kontaktu z nowym dębem.

Maison Louis Jadot jest jednym z najbardziej zaufanych i szanowanych domów winiarskich na Côte d’Or w Burgundii. Frédéric Barnier, ceniony winiarz Jadot i jego zespół równoważą tradycję i technologię, koncentrując się na najczystszej ekspresji terroir każdego wina. Te zasady winifikacji biorą najlżejszą możliwą rękę w produkcji wina i wytwarzają esencję dobrego Burgundii. Założona w 1859 roku firma posiada obecnie 528 akrów winnic, w tym 280 akrów najbardziej prestiżowych działek Premier i Grand Cru na Cote d’Or.

Jest 13 produktów.

Pokazano 1-13 z 13 pozycji

Louis Jadot Château des Jacques Moulin-à-Vent AOC 2018

Dostępny

169,00 zł Cena

Louis Jadot Chardonnay Bourgogne AOC 2021

Dostępny

169,00 zł Cena

Louis Jadot Chablis AOC 2020

Dostępny

209,00 zł Cena

Louis Jadot Pouilly-Fuissé AOC 2021

Dostępny

269,00 zł Cena

Louis Jadot Le Vaucrain Côte de Nuits Villages AOC 2018

Dostępny

286,00 zł Cena

Louis Jadot Chablis Beauroy Premier Cru AOC 2018

Dostępny

319,00 zł Cena

Louis Jadot Pommard AOC 2018

Dostępny

449,00 zł Cena

Louis Jadot Meursault AOC 2020

Dostępny

449,00 zł Cena

Louis Jadot Nuits-Saint-Georges AOC 2020

Dostępny

474,00 zł Cena

Louis Jadot La Garenne Puligny Montrachet Premier Cru AOC 2020

Chwilowo niedostępny

716,00 zł Cena

Louis Jadot Corton Grand Cru AOC 2014

Chwilowo niedostępny

739,00 zł Cena