Lista produktów marki François EcotFrançois Écot czyli L’Insolent, to jeden z oryginalnych łamaczy zasad, jeśli chodzi o szybkie i luźne granie z konwencjami francuskiego winiarstwa. Stroiciel akordeonów i pianista jazzowy, który pracował w barach, nauczył się pić naturalne wino i je pokochał.

1998 François rozpoczyna 8-miesięczny kurs w szkole winiarskiej w Beaune w Burgundii. To tam poznaje przyjaciół, którzy przedstawili go Jeanowi Maupertuisowi, Hervé Souhautowi, Henri Milanowi, legendom naturalności w winie.

Gleby w jego winnicach należą do tak zwanego Oxford Stage, mówi François Ecot, i składają się z gliny i wapienia (no, oczywiście wapienia) o głębokości od 15 do 30 centymetrów, a pod nimi znajduje się rafa koralowa pozostała po prehistorycznej morze. Gleby tutaj są starsze niż np. w Chablis, gdziesą jedynie osady na rafach koralowych.

Oprócz tradycyjnych Pinot Noir i Aligoté, z których słynie ten region, François pracuje z miejscowymi odmianami, w tym Gamay, Pinot Beurot, César, Pineau d’Aunis i Abouriou. Często kupuje grona, np. we Fleurie, słynnej apelacji Beaujolais, dlatego butelkuje pod pseudonimem L’Insolent. Winnica, której jest właścicielem, znajduje się w pobliżu jego domu i była opuszczona przez osiemdziesiąt lat, zanim ją wskrzesił. Wiele uprawianych tam winogron pochodzi od innych naturalnych winiarzy, w tym Dominique'a Derain, Marca Pesnot i Christiana Chaussarda.

I co najciekawsze, jak mawia jeden z jego nielicznych importerów (Ancestreel) "François jest czule nazywany Willy Wonką wina”.

Jest 4 produktów.

Pokazano 1-4 z 4 pozycji

François Écot Troma-Onirique Aligoté Bourgogne VdF 2020

Dostępny

179,00 zł Cena

François Écot Rouge Captif Bourgogne VdF 2020

Dostępny

179,00 zł Cena

François Écot Trogne Bourgogne VdF 2019

Dostępny

179,00 zł Cena

François Écot L'Insolent Bourgogne VdF 2020

Dostępny

179,00 zł Cena
dev