Czy otwarte wino się psuje?

Spis treści

Jak wino traci swoje właściwości?

Alkohole nie psują się tak, jak inne artykuły spożywcze. Nie rozwija się w nich pleśń. Jest tak ze względu na zawartość etanolu, który ma działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i konserwujące. Nie oznacza to jednak, że otwarte wino może stać latami i nic się z nim nie stanie. Trunek pod wpływem upływu czasu traci swoje właściwości. Zmienia się jego smak i aromat. Jeżeli pozostawisz otwartą butelkę z alkoholem w niewłaściwym miejscu lub będziesz przechowywać ją dłużej niż tydzień, z pewnością zauważysz, że wino stało się bardziej kwaśne, smakuje i pachnie octem. Ponadto jego kolor ciemnieje, płyn mętnieje i występuje w nim osad. Wynika to z zajścia procesu fermentacji octowej. Co ciekawe, zepsuty w taki sposób alkohol zazwyczaj nie jest szkodliwy dla zdrowia. Nie spożywa się go ze względu na kwaśny, ostry smak i specyficzny zapach. U osób z wrażliwym układem pokarmowym może prowadzić do niestrawności i zgagi. Podrażnia błony śluzowe i działa na organizm człowieka trochę tak, jak picie octu.

Jakie czynniki decydują o tym, czy wino się psuje?

Możesz zapobiec szybkiemu psuciu się wina. Najpierw warto dowiedzieć się, co wpływa na ten proces. Alkohol wietrzeje i przechodzi przez fermentację octową pod wpływem:

  • kontaktu z tlenem,

  • zbyt wysokiej temperatury,

  • działania światła słonecznego,

  • niewłaściwej wilgotności powietrza,

  • upływu czasu.

Wiele zależy też od wybranego rodzaju trunku. Z reguły wina czerwone psują się wolniej od różowych i białych. Mocniejsze stężenie alkoholu i większa zawartość cukru również sprawiają, że otwarta butelka z napojem może stać dłużej. Portugalskie porto dodatkowo wzbogacane jest spirytusem winnym, który przedłuża jego termin zdatności do spożycia. Przechowywane w odpowiednich warunkach wina po otwarciu zachowują świeżość maksymalnie przez tydzień.

Jak sprawdzić, czy wina się zepsuły?

Wystarczy przelać niewielką ilość płynu na łyżeczkę i ocenić jego kolor, zapach i smak.

Jak przechowywać otwarte wino?

Butelki z winem powinno się przechowywać zgodnie z kilkoma zasadami.

Po pierwsze, muszą być szczelnie zamknięte. Nie dopuść do tego, by płyn nadmiernie się natlenił. Możesz wykorzystać na przykład pompkę próżniową do wypompowywania powietrza z butelki. Jeżeli oryginalny korek jest uszkodzony i nie nadaje się do ponownego użytku, wykorzystaj zastępczy. Tego typu akcesoria mogą przedłużyć trwałość trunku.

Po drugie, umieść alkohol w zacienionym miejscu, gdzie nie będzie narażony na kontakt z promieniowaniem słonecznym. Optymalna temperatura do przechowywania wina wynosi około 12 stopni Celsjusza. Może jednak różnić się nieco w zależności od jego gatunku.

Otworzyłeś butelkę? Zapisz datę, w której to zrobiłeś. Dzięki temu w przyszłości będziesz wiedzieć, ile czasu minęło i czy napój nie utracił swoich właściwości. Możesz przechowywać go w lodówce. Butelkę ustaw w pozycji pionowej, nie poziomej, jak robi się w przypadku produktów, które jeszcze nie były otwierane. Zapobieganie psuciu się alkoholu

Jak widzisz, na proces wietrzenia i psucia się alkoholi wpływa wiele czynników. Chcąc uniknąć szybkiej utraty właściwości otwartego wina, przechowuj je w odpowiedniej temperaturze i zadbaj o szczelne zamknięcie butelki.

Autor:

Na naszym blogu podzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami, recenzjami wybranych win, poradami dotyczącymi ich wyboru oraz opowieściami z podróży po winnicach świata. Chcemy pokazać, jak wielowymiarowy i fascynujący może być świat wina, oraz jak łatwo można się w nim odnaleźć.


Dołączcie do nas w tej winnej podróży – razem odkryjemy najlepsze smaki, historie i tajemnice, które kryją się w każdej butelce.

wina musujące

szampany, cava, prosecco, sekt, franciacorta

białe wina

riesling, chardonnay, sauvignon blanc, gewürztraminer, pinot grigio

wina czerwone

wytrawne, półwytrawne i słodkie zawsze od najlepszych producentów

wina różowe

wytrawne, półwytrawne, półsłodkie

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.