Sardynia

Sardynia położona jest u zachodnich wybrzeży Włoch i jest drugą co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym po Sycylii. Wymarzone plaże, malownicze zatoki, nadmorskie groty i górzyste tereny leśne na całej wyspie. Na Sardynii znajduje się ponad 7000 nuraghe, czyli imponujących budowli przypominających wieże, pochodzących ze starożytnej cywilizacji nuragijskiej z epoki brązu. 

Odkrywając sardyńskie winorośle, przede wszystkim rodzime odmiany stanowiące część niezwykłego dziedzictwa wyspy jak i odmiany kontynentalne, które doskonale harmonizowały ze środowiskiem na przestrzeni wieków. Mówi się, że Fenicjanie jako pierwsi sprowadzili wino na wyspę na długo przed narodzinami Chrystusa. Winiarze przez lata zasadzili wiele odmian winorośli i stworzyli wiele różnych stylów wina. Vermentino jest produkowane głównie na północy wyspy, podczas gdy Cannonau (Grenache) na południu. Na Sardynii uprawia się około 40 000 hektarów gruntów, głównie na wzgórzach Campidano między stolicą Cagliari a miastem Oristano, na południowy zachód od wyspy, oraz na płaskowyżach na północ od Olbii, wokół Sassari i Alghero.

Klimat śródziemnomorski prowadzi do gorących, suchych lat i deszczowych, wilgotnych zim. Na wyspie panuje susza, zwłaszcza na południowym wybrzeżu, dlatego często konieczne jest nawadnianie. Temperatury różnią się znacznie w zależności od regionu. Na chłodniejszej północy, jak w  Gallura, Anglona i Alghero, produkcja koncentruje się na świeżych, owocowych winach białych o eleganckim aromacie, dobrej strukturze i kwasowości. Jedyna apelacja DOCG na Sardynii obejmuje Vermentino di Gallura, które ma więcej mocy i zapachu niż typowe wina Vermentino di Sardegna. Gleby to przedewszystkim granit, wapień, piaskowciec i bogate w minerały gleby gliniaste.

Południowa i zachodnia strona wyspy jest podzielone na 17 DOC, jednak dwie trzecie produkcji to wina czerwone. Cannonau jest najważniejszą odmianą i zwykle tworzy się z niej pełne wina czerwone, zaś Cagnulari na północnym zachodzie i  Carignano na południu również mają ogromny potencjał. Sardyńskie Trio Cannonau, Vermentino i Carignano

to najbardziej znane odmiany winorośli, które najlepiej odzwierciedlają, często naturalny potencjał regionu. Na wyspie występuje również kilka rodzimych odmian winorośli, jak Bovale, Torbato, Semidano, Monica, Malvasia Bianca, Moscato, Nasco i Nuragus. Sardynia to wyjątkowa kraina uprawy winorośli z kilkoma nieodkrytymi tajemnicami. Na małą skalę uprawiana jest również międzynarodowa czerwona odmiana Cabernet Sauvignon.

Sardynia to również niezwykłe wino wzmacniane, Vernaccia di Oristano, które jako pierwsze wino uzyskało na wyspie status DOC w 1971 r. Proces dojrzewania odbywa się w dębowych lub kasztanowych beczkach, ponieważ profil smakowy jest podobny do Sherry, pomimo zróżnicowanego stylu produkcji, który jest czysty bez dodatku alkoholu dla wzmocnienia. W zależności od wieku wino ma kolor od złocistożółtego do bursztynowego i ma intensywny, bardzo charakterystyczny bukiet, w którym rezonuje zapach kwiatów migdałowca. W smaku mocne i wytrawne, ale jednocześnie ciepłe, aksamitnie miękkie i harmonijne. Ma długi finisz i wyraźny posmak, który przypomina nieco soczyste migdały.

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz