Jak trzymać kieliszek wina?

Spis treści

Bardzo często można zaobserwować, że ludzie trzymają kieliszki z winem w sposób, który może negatywnie wpłynąć na smak alkoholu. Wynika to z faktu, że nie wszyscy zdają sobie sprawę, że trzymanie kieliszka wina jest bardzo ważną kwestią, która nie powinna być przez nich ignorowana. Jak trzymać kieliszek wina, aby w pełni cieszyć się jego smakiem? Jak podawać wino, by odkryć ukryte aromaty? Poznaj odpowiedzi na pytania!

Jak podawać wino?

 

Zanim przejdziemy do szczegółów dotyczących trzymania kieliszka wina, warto poznać podstawowe zasady dotyczące jego serwowania. Każdy rodzaj wina ma swoje własne zalecenia odnośnie temperatury podawania oraz odpowiedniego doboru kieliszka. Warto przyjrzeć się im bliżej!

Wino czerwone najlepiej smakuje podane w temperaturze 16 - 18°C , natomiast wino białe powinno być schłodzone bardziej do  8 - 12°C. Wina musujące także powinny być schłodzone przed podaniem, najlepiej od 6°C do 10°C. Nie bez znaczenia jest wybór prawidłowego kieliszka. Kieliszki do czerwonego wina są większe i wyższe, a ich kształt przypomina kwiat tulipana, z delikatnym zwężeniem ku górze. Ten rodzaj kieliszka sprawia, że napój ma kontakt z powietrzem, co przyspiesza uwalnianie aromatów.  Kieliszki do białego wina są natomiast mniejsze i niższe - dzięki temu woń wina się nie ulatnia się za szybko. Do wina musującego należy wybrać smukły i wysoki kieliszek, aby jak najdłużej zachować bąbelki oraz pełnię aromatów. Jak trzymać kieliszek z winem?

Czy wino można trzymać za czaszę?

 

Trzymanie kieliszka wina za jego czaszę to jeden z podstawowych błędów, który popełniany jest przez ludzi podczas picia wina. Co więcej, może on znacząco wpłynąć na smak i aromat alkoholu. Trzymanie kieliszka w ten sposób sprawia, że ciepło z dłoni przenika do wina, powodując jego ogrzanie się i zmianę smaku. Dodatkowo, jeśli wino jest schłodzone, para wodna zaczyna się skraplać na powierzchni kieliszka, co sprawia, że dłoń, kieliszek oraz podłoże, na którym jest trzymany, stają się mokre. Jak więc prawidłowo trzymać kieliszek do wina?

Jak trzymać kieliszek do wina? Prawidłowa metoda

 

Prawidłowy sposób trzymania kieliszka do wina jest niezbędny dla zachowania jego optymalnej temperatury, a także smaku. Choć krótki kontakt z czaszą w trakcie przestawiania czy podawania kieliszka drugiej osobie nie jest problemem, to jednak długotrwałe trzymanie go za czaszę może powodować zmianę temperatury wina. 

Zgodnie z zasadami savoir-vivre, zaleca się trzymanie kieliszka za nóżkę. Istnieją dwie metody trzymania wina w ten sposób. Jedna z nich jest prostsza i polega na chwyceniu nóżki między palec wskazujący, środkowy i kciuk. Kolejna z nich jest natomiast bardziej zaawansowana — okrągłą podstawkę kieliszka wsuwa się między palec mały i serdeczny, natomiast pozostałe palce trzymają nóżkę nad nią. Zarówno jeden, jak i drugi sposób pozwalają zachować odpowiednią temperaturę wina, a co za tym idzie, cieszyć się w pełni jego smakiem i aromatem.

Jak trzymać kieliszek z winem podczas degustacji?

 

Podczas degustacji wina ważne jest, aby trzymać kieliszek w odpowiedni sposób, aby nie popełnić faux pas. Zgodnie z zasadami omówionymi wcześniej nie powinno się trzymać kieliszka za jego czaszę, ale za nóżkę. Trzymanie kieliszka w taki sposób umożliwia znacznie łatwiejsze zakręcanie płynem oraz pełne poczucie jego aromatów. Dzięki temu degustacja staje się eleganckim i profesjonalny doświadczeniem, które pozwala na odkrywanie nowych smaków.

Mamy nadzieję, że teraz wiesz, jak trzymać kieliszek z winem w prawidłowy sposób. Tak jak zostało wspomniane, odpowiednie trzymanie kieliszka może znacząco wpłynąć na doznania smakowe, dlatego jest to istotna kwestia, której nie można lekceważyć. Gwarantujemy, że poczujesz różnicę w smaku, dzięki tym eleganckim i profesjonalnym technikom!

Autor:

Na naszym blogu podzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami, recenzjami wybranych win, poradami dotyczącymi ich wyboru oraz opowieściami z podróży po winnicach świata. Chcemy pokazać, jak wielowymiarowy i fascynujący może być świat wina, oraz jak łatwo można się w nim odnaleźć.


Dołączcie do nas w tej winnej podróży – razem odkryjemy najlepsze smaki, historie i tajemnice, które kryją się w każdej butelce.

wina musujące

szampany, cava, prosecco, sekt, franciacorta

białe wina

riesling, chardonnay, sauvignon blanc, gewürztraminer, pinot grigio

wina czerwone

wytrawne, półwytrawne i słodkie zawsze od najlepszych producentów

wina różowe

wytrawne, półwytrawne, półsłodkie

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.