Prosecco swą popularność zawdzięcza oczywiście znakomitym walorom smakowym,  uniwersalności zastosowania, ale także przystępności ceny. Cena jest konkurencyjna w stosunku do win musujących produkowanych metodą szampańską, zwaną też tradycyjną, dzięki zastosowaniu metody Charmata. Polega ona na przeprawadzeniu wtórnej fermentacji, w dużych hermetycznych tankach ze stali. Potem wino butelkowane jest także pod ciśnieniem, tylko nieznacznie niższym niż w przypadku metody szampańskiej. Koszty produkcji są natomiast znacząco niższe. Sposób ten został wynaleziony i opatentowany we Włoszech w 1895 roku przez Federico Martinottiego.  Adaptowany i rozpowszechniony przez Eugène Charmata w 1907 roku.

W zależności od stopnia musowania można podzielić Prosecco na trzy kategorie:
spumante – czyli musujące o wymaganej zawartości alkoholu co najmniej 11 %
frizzante – półmusujące o zawartości alkoholu minimum 9%
tranquillo – spokojne, niemusujące 10,5% , używane tylko lokalnie

Ze względu na stopień wytrawności Prosecco dzielimy następująco:
brut (poniżej 12 g cukru na litr) najbardziej wytrawne
extra dry (12-17 g/l) pomiędzy półwytrawnym z wyraźnie wyczuwalną słodyczą, najpopularniejsze
dry (17-32 g/l) półsłodkie

Najbardziej prestiżowe Prossecco to Superiore di Cartizze pochodzące z niewielkiego
wzgórza Cartizze, na którym uprawiane jest 107 hektarów winorośli będących w posiadaniu 140 winiarzy. Przy stosunkowo niskiej wydajności wytwarzane tutaj w ograniczonej ilości wino powszechnie uważane jest za "Grand Cru" Prosecco. W związku z tym hektar winnicy na Cartizze był w 2015 roku szacowany na  1,5-2 miliona euro, jest to najwyższa cena za winnicę we Włoszech. Producenci wina musującego ze wzgórza Cartizze umieszczają na etykiecie  napis  Superiore di Cartizze, bez podania nazwy Prosecco, co ma podkreślać jego wyjątkowość.

Ciekawostką są też produkowane na terenie Conegliano Valdobbiadene DOCG  wina Prosecco Col Fondo. Niektórzy winiarze pozostawiają osad po wtórnej fermentacji w butelce, który nadaje większą złożoność i smak. Wina te są obecnie oznaczane Conegliano Valdobbiadene DOCG bez dodanego terminu Superiore, bo jest on zarezerwowany dla win, które mają co najmniej 3,5 bara ciśnienia w zamkniętej butelce, natomiast Col Fondo mają zazwyczaj 2,5 bara.

Prosecco jest najczęściej eksportowanym włoskim winem. W 2014 roku w kategorii win musujących przewyższyło światową sprzedaż zagraniczną szampana.