Lista produktów marki Abbazia di NovacellaWinnica istnieje w Novacelli od 1142 roku, a tym samym klasztorna winiarnia jest jedną z najstarszych czynnych na świecie. Jak dowodzą znaleziska archeologiczne, uprawa winorośli jest uprawiana na chronionych zboczach doliny Isarco od ponad 2500 lat. Wysiłki włożone w tworzenie winnic są do dziś udokumentowane licznymi murami z suchej zabudowy, które układają zbocza w tarasy, zmniejszając w ten sposób ich stromość. Ponadto jest jednym z najważniejszych w Valle Isarco i twórcą doskonałych win białych. Do dziś opactwo otoczone jest tarasowymi winnicami, rozciągającymi się od kompleksu klasztornego, który znajduje się na wysokości 600 m (2000 stóp), w górę stromych wzgórz do wysokości 900 m (2950 stóp). Od czasowej kasaty opactwa na początku XIX w. nie wszystkie pozostały we jego władaniu, ale do dziś większość lokalnych rolników dostarcza swoje winogrona do klasztoru, gdzie w winniarni tworzone są jedne z najlepszych win Alto Adige. 'Około 70 procent naszej produkcji to wina białe: Sylvaner, Müller Thurgau, Kerner i Riesling, które rosną w dolinie Bressanone',  mówi winiarz Celestino Lucin. Troska i roztropność, które praktykuje, są znane nie tylko w winnicy, ale także w wielu dodatkowych kręgach. W ten sposób plantatorzy winorośli pracując w swoich winnicach, korzystając z autorytetu Celestino, w sposób zrównoważony, a cała winnica działa w sposób neutralny pod względem emisji CO2.

Nawet jeśli Abbazia di Novacella lub wedle niemieckojęzycznego nazewnictwa Kloster Neustift, słynie przede wszystkim ze swoich białych win, czerwone odmiany rzeczywiście również odgrywają pewną rolę. Stanowią one 30 procent produkcji, przy czym winogrona rzeczywiście rosną w winnicach należących do klasztoru, ale nie w Bressanone i okolicach. „Klimat byłby dla nich zbyt surowy” – przekonuje Lucin. Jego Schiava, Pinot Noir i Red Muscat mają zatem swoje korzenie w Bolzano i Cornaiano.

Wizytówką klasztornej winnicy była i pozostaje linia Praepositus. A ponieważ tak jest, jest to jednocześnie hołd dla lidera. Praepositus to łacińskie słowo określające proboszcza, a więc opata klasztoru.

Jest 2 produktów.

Pokazano 1-2 z 2 pozycji

Praepositus Kerner Abbazia di Novacella 2019

Chwilowo niedostępny

169,00 zł Cena
Niedostępny

Gewurztraminer Abbazia di Novacella 2019

Chwilowo niedostępny

129,00 zł Cena
Niedostępny