Wino i wina włoskie
italy

Włoskie regiony winiarskie

ABRUZJA
APULIA
BASILIKATA
EMILIA-ROMANIA
FRIULI-WENECJA JULIJSKA
KALABRIA
KAMPANIA
LATIUM
LIGURIA
LOMBARDIA
MOLISE
PIEMONT
SARDYNIA
SYCYLIA
TOSKANIA
TRYDENT-GÓRNA ADYGA

WENECJA/VENETO
UMBRIA
VALLE D'AOSTA

produkcja roczna - 62 mln. hl,
eksport - 12,5 mln. hl,
łączny areał upraw to 900 tys. ha,
ponad 1 mln. zarejestrowanych plantatorów,
spożycie na osobę rocznie - 63 l.

Włochy to bezdyskusyjnie potęga winiarska Europy. Jej wielkość opiera się nie tylko na liczbach, ale przede wszystkim na mentalności producentów, ich skłonności do eksperymentowania i potrzeba ciągłych poszukiwań często wbrew skostniałym przepisom. Najsłynniejsze włoskie wina często są sklasyfikowane przez system kontroli jakości jako vini da tavola - Tignanello jest chyba najlepszym tego przykładem.
Mocna pozycja włoskiego winiarstwa opiera się na systemie kontroli jakości - DOC(Denominacione di Origine Controllata),- stworzonym w 1963 roku na wzór francuskiego AOC.
O ile Francuzi poprawili jakości win, to Włosi raczej skodyfikowali stan istniejący, promując z jednej strony masową produkcję, z drugiej zaś ugruntowyjąc różnorodność włoskiego winiarstwa.
Wielu producentów wyłamało się jednak z tego systemu tworząc wina nieszablonowe, wymuszając tym samym kolejne jego zmiany. W ten sposób pojawiły się we włoskim systemie DOC nowe kategorie: w 1980 DOCG, w 1992 IgT.

Struktura kontroli jakości:

Rozróżnia się dwie kategorie win szlachetnych - DOCG oraz DOC
i dwie kategorie win stołowych - IgT i VdT

DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita)
najwyższe, prestiżowe oznaczenie, stworzone dla ochrony najlepszych producentów. Jest przyznawane winom spełniającym określone warunki co do pochodzenia, wydajności z ha., sposobu wytwarzania. Wina DOCG są poddawane obowiązkowej analizie. Obecnie do kategorii DOCG jest zaliczanych 21 regionów.

DOC (Denominazione di Origine Controllata) - odpowiednik francuskiego AOC jest zarezerwowany dla ok. 11% win spełniających wymagania co do dopuszczonych do uprawy w danym regionie szczepów, wydajności z ha. Oznaczenie DOC gwarantuje właściwe pochodzenie wina. We Włoszech jest ich ponad 1000.

IgT (Indicazione geografica Tipica)- odpowiednik francuskiego Vin de Pays. Istnieje od 1992 r. i zostało stworzone by objąć wina klasyfikowane do tej pory jako VdT. Oznaczenie to wskazuje na miejsce pochodzenia wina oraz na nazwę szczepu winorośli. Prawo do IgT ma obecnie 115 regionów.

VdT (Vino da Tavola)-najniżej klasyfikowane wino bez określonych wymagań co do pochodzenia czy sposobu winifikacji i co jest bardzo charakterystyczne dla Włoch-oznaczenie to często noszą wina autorskie , tworzone z pasją, będące w pewnym sensie poza klasyfikacją a o fantastycznej jakości i często ... najdroższe.