Proces produkcji
Proces niemal identyczny dla każdego z szampanów Augustin:
Grona zbierana ręcznie według kalendarza biodynamicznego, w dni Owocu i Kwiatu, zazwyczaj przez kobiety (aspekt kobiecy ucieleśnia pojęcia łagodności, troski, urodzaj i płodności). Kolejną fazą jest proces tłoczenia, który przekształca winogrona w sok. Najlepiej przeprowadza się to rano w bardzo wolnym tempie. Wyprodukowane Cuvées nie są filtrowane, dzięki czemu zachowują wszystkie swoje najlepsze i przede wszystkim naturalne cechy. Priorytetem jest zachowanie naturalnych cech. Proces winifikacji jest zgodny z tą zasadą. Bez schładzania czy zaszczepiania malo, bez cukru i siarczynów (o ile to możliwe). W Augustin używa się emaliowanych kadzi, które są delikatniejsze (nie tak twarde) niż stal nierdzewna. Na koniec używa się amfor z terakoty, które znacznie poprawiają jakość wina.
Wino przelewane jest do butelek zgodnie z zasadami chromatologii i odbywa się w dni o niskim współczynniku pływów, kiedy ciśnienie osmotyczne jest niższe.
Celem jest zawsze zachowanie spójności oraz stabilności i równowagi wina.
Opis smakowy:
Piękny intensywny i aromatyczny nos z nutami masła, tostów i białego pieprzu, a także owoców cytrusowych oraz brzoskwiń, nektarynek. W tle pojawiają się, jakby przywiane, nuty kwiatowe, głównie rumianku, ale też nieco miodu wielokwiatowego. Bogate, ale i, nomen omen, powietrzne, przestrzenne wino, z zaskakująco słonym finiszem i wyrazistą kwasowością. Piękne cuvée dań ze szlachetnych ryb, homara czy też pieczonego drobiu.