Gamay Winnice Jaworek

Gamay Winnice Jaworek

Czarny koń piątej edycji Polskich Korków - premierowy Gamay Winnicy Jaworek z rocznika 2019 - pierwsze miejsce w kategorii win czerwonych. Zarazem Biały Kruk - wyprodukowano tylko 290 butelek. Kto pierwszy ten lepszy!

Indeks:

95,00 zł
Brutto
Ilość

Rocznik
2019
Kraj
POLSKA
Region
Dolny Śląsk
Winnica
Winnice Jaworek
Rodzaj wina
czerwone
Smak
wytrawne
Styl
średnie
Grona
Gamay
Pojemność
750 ml
Temperatura podawania
15 st.C
Zawartość alkoholu
12%
Wysyłka w ciągu
24 h ( w dni robocze )

Opis smakowy

Wino ubrane w nieco dymne pieprzowe aromaty, które lekko przykrywają delikatne tony owoców wiśni, jeżyny i czarnej porzeczki. Wino łagodne, lekkie i uniwersalne w komponowaniu z wieloma daniami opartymi na serach, drobiu, sałatkach warzywnych, czy jagnięcinie..

Prasa:

Winicjatywa Maciej Nowicki;

"To była prawdziwa sensacja. W finale konkursu Polskie Korki 2021 kategorię win czerwonych wygrało – całkowicie zasłużenie zresztą – premierowe Gamay z dolnośląskich Winnic Jaworek. Kto pomyślał w tym momencie, że to nowość producenta w katalogu uprawianych przez niego odmian winorośli, może być zaskoczony. [...]. Nasadzenia gamay pojawiły się w tej winnicy już w 2006 (!) roku i w przeciwieństwie do równie egzotycznych w ówczesnych czasach cabernet sauvignon czy syrah zaaklimatyzowały się tam całkiem nieźle. Krzewów nie było jednak dużo, co w porównaniu z kilkoma gorszymi klimatycznie rocznikami sprawiło, że powstające co roku wino z tej odmiany „lądowało” ostatecznie w kupażach. Dopiero udane roczniki 2018 i 2019 sprawiły, że trafiło do oddzielnej beczki (w przypadku każdego rocznika jest to używana barrique z amerykańskiego dębu). Starsze o rok wino leżakuje dalej, młodsze po 16 miesiącach dojrzewania trafiło do butelek, a jeszcze w tym tygodniu rozpocznie się jego oficjalna sprzedaż. Choć kilka słów na jego temat napisałem już przy okazji relacji z festiwalu Polskie wina w SPOT, a niedawno przy okazji relacji z niezwykłej degustacji wspominał go także Sławomir Sochaj, warto przyjrzeć mu się ponownie. Gamay 2019 to naprawdę udane wino – choć z pewnością należy do tych z wyraźniejszą budową i dojrzalszym aromatem. Dominują tu soczyste owoce wiśni, malin, śliwek i truskawek umiejętnie podbite nutami wanilii. Dostajemy także nuty śródziemnomorskich ziół, odrobinę taniny oraz długie, owocowe zakończenie. To, co zasługuje na dodatkowe podkreślenie, to dopracowana równowaga. Przy okazji mamy tu niezły potencjał, więc jestem go bardzo ciekaw za kolejne 2-3 lata. Zainteresowani nie powinni zwlekać z zakupem – powstało jedynie około 300 butelek ♥♥♥♥♡"

Medale:

Złoty Korek w kategorii wina czerwone w konkursie "Polskie Korki" 2021.

16 innych produktów w tej samej kategorii:
Specyficzne kody
Napisz swoją opinię

Gamay Winnice Jaworek

Czarny koń piątej edycji Polskich Korków - premierowy Gamay Winnicy Jaworek z rocznika 2019 - pierwsze miejsce w kategorii win czerwonych. Zarazem Biały Kruk - wyprodukowano tylko 290 butelek. Kto pierwszy ten lepszy!

Napisz swoją opinię