Langwedocja to jeden z największych francuskich regionów winiarskich, rozciągający się pasem wzdłuż brzegu Morza Śródziemnego, króry razem z południową siostrą - regionem Roussillon zajmuje prawie 40% powierzchni wszystkich francuskich winnic. Lwia część produkowanych tu win jest sklasyfikowana jako VDQS (vin delimite de qualite de superieure), jako wina stołowe (vin de table), lub też VCC (wino do szybkiego spożycia). Tylko 18% produkowanych win jest oznaczona jako AOC.
Struktura apelacji w regionie uświadamia jakich win jast w Langwedocji najwięcej - tanich i marnej jakości. Sytuacja na szczęście się zmienia. Przybywa producentów, którym zależy na jakości produkowanych win. Poprawiają oni strukturę obsadzeń, ograniczają wydajność z ha. Poprawia się jakość nie tylko win z AOC, ale tych vin de pays także.
Dowodem na to jest coraz większa ilość dobrych producentów z innych regionów Francji, inwestujących właśnie w Langwedocji. (np. M.Chapoutier z Doliny Rodanu). Ci najlepsi producenci potafią wykorzystać możliwości jakie daje 2800 godzin słońca rocznie, oraz ogromne, ze względu na dużą rozciągłość, urozmaicenie topograficzne i glebowe. Miejscowe szczepy: Carignan, Grenache, Cinsault, Syrah, Mourvedre dają wina mocno zróżnicowane w zależności od terenu uprawy.

Główna apelacja regionu to Coteaux du Languedoc- rozsiana jest na terenach od Nimes po Narbonne i obejmuje wiele mniejszych podregionów i apelacji - Pic St.-Loup, Montpeyroux, Picpoul de Pinet, Blanquette de Limoux. Fougeres, Saint-Chinian - to kolejne langwedockie apelacje na południu regionu, dające wina czerwone i różowe solidnie zbudowane ale nie za ciężkie. W Minervois możemy odnaleźć wyraźnie owocowe aromaty, lekkość i z roku na rok lepszą jakość.

Langwedocja to nie tylko wina wytrawne. W regionie w pasie nadmorskim rodzą się wspaniałe wina słodkie naturalne (VDN) za szczepu Muscat z apelacji Muscat de Frontignan, Muscat de Lunel, Muscat de Mireval oraz Muscat de St.-Jean de Minervois na południu regionu.