Rodzina Hollókői, a to już piate pokolenie, posiada 11 hektarów starych winnic w 3 większych obszarach w winnicach Nyerges, Jónap i Pipiske. U Hollókői, jak w większości winnic z Tokaju, występują wulkaniczne gleby, z dużą zawartością różnorodnych skał. Wpływ Karpat okalających Tokaj od północnej strony tworzy doskonały mikroklimat z długimi, ciepłymi dniami i wilgotnymi nocami. Taka pogoda jesienią stwarza idealne warunki do rozwoju grzyba Botrytis Cinerea i powstawania szlachetnej białej pleśni pożądanej przy uprawie winogron wykorzystywanych w winach Aszu.
Winnice Hollókői Mihaly
Struktura odmianowa winnic:
- 60% Furmint: najszlachetniejsza i najstarsza odmiana tokaju, która stanowi podstawę win. Późnodojrzewająca, o żywym kwaskowatym charakterze
- 15 % Hárslevelű: również lokalna odmiana, z dużymi luźnymi skupiskami, nadającymi przyjemny zapach i miękkość winu
- 25% Sárgamuskotály: bardzo aromatyczna, wcześnie dojrzewająca odmiana, która nie toleruje kaprysów pogody, być może jedna z najstarszych odmian winorośli, prawdopodobnie została sprowadzona do Europy z Azji Środkowej w czasach greckich
Rodzinna tradycja produkcji wina sięga XX wieku, natomiast 75-letni Mihaly sygnuje winnicę swoim nazwiskiem od 1984r. Jednym z centralnych punktów winnicy jest ponad 500-letnia piwnica, w której, w dębowych beczkach z drewna pochodzącego z węgierskich Gór Zemplińskich dojrzewają najlepsze wina Szamorodni oraz Aszu.
Efektem wieloletniej, ciężkiej pracy Mihaly Hollókői'a jest przyznany w 2004 roku honorowy tytuł Winiarza Roku Tokaj-Hegyalja.