W 1996 roku Ernst Loosen przejął winiarnię J.L. Wolf w Palatynacie, która jest bogata w tradycje od 1756 roku. Villa Wolf to wiejska willa w stylu włoskim, wyjątkowa pod względem projektu, która została ukończona w 1843 roku według planów architekta Friedricha Eisenlohra z Karlsruhe.
Podobnie jak w przypadku winnicy Dr. Loosen, Ernst Loosen wykorzystał okazję, aby odbudować kolejną tradycyjną winiarnię z najlepszymi lokalizacjami. Widział tu bowiem możliwość produkcji pierwszorzędnych win wytrawnych w Palatynacie jako uzupełnienie owocowych Rieslingów z winnicy Dr. Loosen nad Mozelą. Ze względu na ochronę gór Haardt i Wasgau, Palatynat ma bardzo łagodny i ciepły klimat, który jest idealny do rozwoju i dojrzewania winogron. Dzieje się tak dlatego, że wina wytrawne bogate w ekstrakt mogą być produkowane tylko z bardzo dojrzałych winogron.
W ten sposób stworzył markę której Wine & Spirits oraz Wine Enthusiast nadali tytuł "Brand Value of the Year" Wina winnicy Villa Wolf produkowane są z własnych winogron z dodatkiem winogron od zakontraktowanych plantatorów. Wykorzystane do produkcji odmiany to: Pinot Gris, Gewurztraminer, Riesling, Silvaner i Pinot Noir (czerwone i różowe).
Produkcja win w Villa Wolf
Od 2014 roku winnice są uprawiane bez sztucznych nawozów, bez herbicydów i pestycydów i wyłącznie ręcznie. Do produkcji win Villa Wolf używane są wyłącznie zdrowe grona ręcznie zbierane, selekcjonowane i delikatnie przetwarzane.
Wyjątkowy klimat regionu Middle Haardt, bogate w minerały gleby wapienne, bazaltowe i piaskowcowe oraz wiek winorośli są budulcem terroir winnic. Ich znaczenie dla produkcji znakomitych win zostało docenione dawno temu: w 1828 r. Królewski Rząd Bawarii ustanowił klasyfikację winnic opartą na podatku gruntowym, która jest podobna do systemu Grand Cru w Burgundii, gdzie znajdują się winnice Villa Wolf.