Lista produktów marki Barone PizziniNazwa Franciacorta pojawia się po raz pierwszy w 1277 r. we wzmiance o tzw. „corti franche”, średniowiecznych wioskach zwolnionych z podatków i danin. Niemal 300 lat później,

Bresciański lekarz Girolamo Conforti, publikuje Libellus de Vino Mordaci, "Księgę Wina Musującego", w której opisuje produkowane tutaj wina musujące. Nazywa je „zabójczymi” ze względu na ich żywe musowanie. Mijały stulecia: piękno Franciacorty i bogactwo zasobów naturalnych przyciągały lokalne rodziny i inne osoby. Byli wśród nich baronowie Pizzini von Thurberg, szlachecka rodzina z miasteczka Rovereto, przyjaciele Mozarta i stali bywalcy salonów epoki.

W XIX wieku tradycje winiarskie Franciacorty były już dość dobrze ugruntowane. Napoleoński rejestr gruntów z 1809 r. obejmuje 1000 hektarów obsadzonych winoroślą i 9940 hektarów gruntów rolnych, na których uprawiano winorośl. Tak wiele winorośli z nawiązką zaspokajało potrzeby ówczesnych mieszkańców, więc hodowcy wyraźnie zamierzali sprzedawać wina. W 1870 r. bracia Enrico i Bernardino zakładają Pizzini Farming Company i dzięki zaawansowanym praktykom rolniczym stają się znani.

Na początku XX wieku, Giulio Pizzini Piomarta von Thurberg, idzie w ślady założycieli, a po wojnie dołącza do niego syn, Giulio Pizzini Piomarta i pomaga w zarządzaniu rodzinną firmą, poświęcając się przede wszystkim uprawie winorośli.

20 lat później, w 1967 r. Franciacorta zostaje uznana za oficjalną włoską apelację DOC czyli "oznaczenie kontrolowanego pochodzenia”. Barone Pizzini jest jedną z pierwszych zarejestrowanych winnic.

W 1998 roku winnica zaczyna eksperymentować z uprawą winorośli w celu uzyskania win, które mają głęboki związek z ziemią, na której są produkowane, są unikalne i nie mogą być powielane gdzie indziej. Wraz ze zbiorami w 2002 roku narodziła się pierwsza organiczna Franciacorta.

Winiarnia zaczyna inwestować w kolejne apelacje: w Scansano w Maremma oraz w Maiolati Spontini w Castelli di Jesi w Marchii. W 2007 r. powstaje nowa bioarchitektura winiarni została otwarta według projektu arch. Claudio Gasparottiego, współzałożyciela. 4 lata później winiarnia dołącza do projektu Ita.ca czyli zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych przez grupę producentów wina. Barone Pizzini jest pierwszą firmą posiadającą certyfikat ISO 14064. W 2012 r. International Wine Challenge nazywa Barone Pizzini Franciacorta Rosé najlepszym ekologicznym winem na świecie, zaś rok temu narodziła się pierwsza Franciacorta z odmiany Erbamat, starożytnej, rodzimej winorośli z Brescii, odkrytej na nowo dopiero w ciągu ostatnich 20 lat.

Jest 7 produktów.

Pokazano 1-7 z 7 pozycji

Barone Pizzini Franciacorta Golf 1927 - 375 ml

Dostępny

99,00 zł Cena

Barone Pizzini Cervo Volante Montenetto di Brescia IGT

Dostępny

137,00 zł Cena

Barone Pizzini Franciacorta Golf 1927

Dostępny

199,00 zł Cena

Barone Pizzini Animante Franciacorta DOCG

Dostępny

219,00 zł Cena

Barone Pizzini Naturae 2018 Franciacorta DOCG

Dostępny

273,00 zł Cena

Barone Pizzini Rosé 2018 Franciacorta DOCG

Dostępny

273,00 zł Cena

Barone Pizzini Franciacorta Golf 1927 - magnum 1,5 L

Dostępny

399,00 zł Cena