Lista produktów marki Domaine Barons de Rothschild Lafite Tak, pierwsza znana wzmianka o Lafite pochodzi z 1234 r., wraz z Gombaud de Lafite, opatem klasztoru Vertheuil na północ od Pauillac. Nazwa Lafite pochodzi od gaskońskiego „la hite”, czyli wzgórza. Prawdopodobnie na terenie posiadłości znajdowały się już winorośle, ale to z Ségurami w XVII wieku zorganizowano winnicę i ugruntowano reputację Lafite jako wielkiej posiadłości winiarskiej. Jacques de Ségur był inicjatorem zasadzenia winnicy Lafite około 1670 r. i na początku lat 80. XVII w. W 1695 r. syn Jacquesa de Ségur, Alexandre, wziął dziedziczkę Château Latour za żonę, a związek dał narodziny Nicolasa-Alexandre'a de Ségura. W ten sposób dwie senioralne domeny Lafite i Latour są zjednoczone na początku wspólnej historii wina.

Od początku XVIII wieku w Londynie sprzedawano wino od  Lafite'ów. Pojawia się w bardzo oficjalnym London Gazette, z 1707 roku, sprzedawanym na publicznych aukcjach w londyńskim City, pochodzącym z zagranicznych statków handlowych przejętych przez brytyjskich korsarzy i okrętów Królewskiej Marynarki Wojennej (wojna hiszpańska). The London Gazette opisał wino Lafite'a i jego rówieśników jako „nowe francuskie clarety”, sprzedawane na osadzie, określając cru, a wkrótce rocznik. W latach 1732-1733 premier Robert Walpole co trzy miesiące kupował beczkę Lafite, podczas gdy we Francji czerwienią Bordeaux zainteresowano się dopiero znacznie później.

Od 1716 roku markiz Nicolas Alexandre de Ségur będzie starał się powtarzać pierwsze sukcesy, doskonalić techniki uprawy winorośli, a przede wszystkim promować prestiż wielkich win na rynkach zagranicznych i na dworze wersalskim. Zyska przydomek „Prince of the Vines”, zaś wino Lafite, tytuł „Vin du Roi”, przy wsparciu wybranego ambasadora, Maréchala de Richelieu. Kiedy w 1755 roku Maréchal de Richelieu został mianowany gubernatorem Guyenne, skonsultował się z lekarzem w Bordeaux, który przepisał mu wino Château Lafite jako najlepszy i najprzyjemniejszy z toników. – „Marszałku” – powiedział mu Ludwik XV po powrocie do Paryża – „kusi mnie, by uwierzyć, że jest pan o dwadzieścia pięć lat młodszy niż wtedy, gdy wyjeżdżał do Guyenne”. – „Czy Wasza Królewska Mość nie wie, że znalazłem słynne Źródło Młodości? Odkryłem, że wino Château Lafite jest hojnym kordiałem, pysznym i porównywalnym z ambrozją bogów Olimpu”. Wkrótce w Wersalu mówiono już tylko o winie Lafite, uhonorowanym wysoką aprobatą króla. Każdy chciał go mieć, pani de Pompadour podawała go na swoich kolacjach; a później Madame du Barry postanowiła pić tylko wino królewskie, jak wtedy mówiono.

W przededniu Rewolucji Lafite znajdował się już na szczycie winiarskiej hierarchii, o czym świadczą wyjątkowe pisma Thomasa Jeffersona, przyszłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Ówczesny ambasador „młodej republiki Stanów Zjednoczonych” na dworze wersalskim, ta postać, rolnik, biznesmen, polityk, prawnik i dyplomata, pasjonował się uprawą winorośli, którą marzył o rozwoju w swoim kraju. . W Bordeaux przebywał w maju 1787 roku, wystarczyło mu pięć dni, aby odwiedzić największych kupców Chartronów i zebrać żniwo informacji, które przywiezie ze sobą w swoich notatkach z podróży. W szczególności określa hierarchię crus ustanawiającą prymat przyszłych czterech premier crus, w tym Château Lafite. Pozostanie lojalnym klientem wspaniałych win Bordeaux przez całe życie.

Po kryzysie w Bordeaux w latach 1973-1976, odrodzenie zostało potwierdzone przez bardzo dobre roczniki 1975 i 1976 oraz przejęcie losów Château Lafite Rothschild przez barona Erica de Rothschild, siostrzeńca barona Elie. Pojawienie się u steru barona Erica nada nowy impuls poprzez jego zaangażowanie w poszukiwanie doskonałości i stopniowe tworzenie nowego zespołu technicznego. W winnicy praca polegająca na ponownym sadzeniu i renowacji jest połączona z dostosowanymi poprawkami i uzasadnionymi zabiegami fitosanitarnymi. W piwnicach oprócz dębowych kadzi zainstalowano pomieszczenie z kadziami ze stali nierdzewnej i zbudowano nową okrągłą piwnicę do starzenia, pod kierownictwem katalońskiego architekta Ricardo Bofilla. Ta rewolucyjna piwnica, chwalona za innowacyjność i wyrafinowaną estetykę, może pomieścić 2200 beczek. W tym samym duchu, w 1985 roku Baron Eric zainicjował podejście artystyczne łącząc Lafite z artystami-fotografami, takimi jak Jacques Henri Lartigue, Irving Penn, Robert Doisneau i Richard Avedon, a bardzo dobre roczniki z lat 80. i 90., w szczególności 1982, 1986, trylogia 1988, 1989 i 1990, a następnie 1995 i 1996, spotkały się z gwałtownym wzrostem cen.

Przejście stulecia odbyło się w spokoju, biorąc pod uwagę obietnice dojrzewania roczników w piwnicach i piwnicach. Ten rozsądny optymizm opiera się na ciągłym poszukiwaniu doskonałości, które towarzyszyło historii Château Lafite Rothschild.

Jest 4 produktów.

Pokazano 1-4 z 4 pozycji

Légende Blanc Bordeaux AOC 2021

Dostępny

79,00 zł Cena

Légende Medoc AOC 2019

Chwilowo niedostępny

119,00 zł Cena
Niedostępny

Château Lafite Rothschild - Carruades De Lafite Pauillac AOC 2015

Dostępny

3 490,00 zł Cena

Château Lafite Rothschild Premiere Cru Classe Pauillac AOC 2010

Dostępny

9 999,00 zł Cena