Lista produktów marki Castello del TerriccioCastello del Terriccio, to jedna z najbardziej znanych winiarskich posiadłości Toskanii, o długiej i niezwykłej historii.

Na tym pagórkowatym terenie uprawa winorośli sięga czasów Etrusków, którzy w latach 800-500 pne zdominowali ten obszar Toskanii i poświęcili się głównie górnictwu. Ruiny zamku Doglia, zwanego del Terriccio, strategicznie umieszczonego na szczycie wzgórz, pełniły funkcję wieży sygnalizacyjnej i ochronnej dla ludzi mieszkających w dolinach, którzy na widok żagli Saracenów gromadzili się tam w poszukiwaniu schronienia.

W latach 80-tych, podczas rozdrabniania ziemi pod pierwsze winnice Lupicaia, w ziemi znaleziono relikt przedstawiający etruskie słońce, który od tego momentu jest używany jako logo firmy.

Castello of Terriccio ma zatem tysiącletnią historię. Między XIII a XIV wiekiem biskup Pizy, bratanek papieża Bonifacego VIII, nadał majątek w emfiteuzę hrabiom Gaetani w imieniu Kościoła rzymskiego. Pod koniec XVIII wieku ta gałąź rodu Gaetani została bez spadkobierców, a Terriccio zakupili wyemigrujący z Polski książęta Poniatowscy, którzy następnie posiadali majątek aż do pierwszej połowy XX wieku. Poniatowscy przekształcili ufortyfikowaną rzeczywistość zamku w majątek rolny: stąd budowa folwarku do organizacji produkcji pszenicy, oliwek i winogron, budowa piwnicy i innych budynków oraz zabudowań gospodarczych.

Współczesna historia Terriccio rozpoczyna się w pierwszej połowie XX wieku, kiedy posiadłość została przejęta przez markiza Serafini Ferri, czyli rodzinę obecnego właściciela. Dzięki ważnym interwencjom melioracyjnym przeprowadzonym w latach dwudziestych XX wieku rodzina Serafini Ferri doprowadziła firmę i posiadłość do stanu bardzo zbliżonego do obecnego. Do lat 70. XX wieku majątek był podzielony między 63 rodziny dzierżawców mieszkających we wsi Terriccio i słynącej z produkcji zbóż, która w drugim zbiorze pobiła europejski rekord produkcji kukurydzy.

To właśnie Gian Annibale Rossi di Medelana (1942-2019) Castello del Terriccio zawdzięcza światową sławę jako winnica zajmująca się produkcją win bardzo wysokiej jakości. Po odziedziczeniu firmy w 1975 roku postanowił założyć ją na nowo, poświęcając ją jako miejsce badań nad doskonałością w winnicach i winach, przy jednoczesnym zachowaniu nienaruszonego starożytnego charakteru i obronie dziedzictwa terytorialnego o wielkiej wartości i niezwykłej urodzie.

Dziś własność przeszła na Vittorio Piozzo di Rosignano Rossi di Medelana, jedynego siostrzeńca kawalera Gian Annibale. Vittorio Piozzo di Rosignano, również wywodzący się z rodzin szlacheckich posiadających duże posiadłości ziemskie w kraju, które sięgają minionych wieków, porzucił karierę finansową, aby poświęcić się zarządzaniu rodzinną działalnością rolniczą, a teraz bezpośredniemu administrowaniu Castello del Terriccio.

Jest 2 produktów.

Pokazano 1-2 z 2 pozycji

Castello del Terriccio Tassinaia Toscana IGT 2017

Dostępny

219,00 zł Cena

Castello del Terriccio Lupicaia Toscana IGT 2012

Dostępny

706,50 zł Cena podstawowa
cena początkowa:785,00 zł -10% Cena