Trydent - Górna Adyga

Trydent - Górna Adyga, 15 000 ha, 1 100 000 hl wina, najbardziej na północ wysunięty region Italii, stanowiący zaledwie nieco ponad 1% areału winnic we Włoszech, ale jest niezwykle popularny turystycznie wśród Polaków. Jeździmy tam często na narty, ale pamiętajmy również o winach, bo jest z czego wybierać, a historycznie wino tworzono tutaj już w czasach etruskich, co czyni Trentino - Alto Adige jednym z najstarszych w Europie. 

Trentino Alto Adige to górzysty region o powierzchni około 14 000 km2. Składa się z autonomicznych prowincji Trento i Bolzano, które charakteryzują się zróżnicowaniem zarówno językowym, jak i administracyjnym, dlatego mówimy o Trentino z jednej strony i Południowym Tyrolu z drugiej. Nawet jeśli z geograficznego punktu widzenia trudno byłoby wyznaczyć granicę morfologiczną między tymi dwoma obszarami, różnice etniczne i językowe z jednej strony oraz różnice glebowo-klimatyczne z drugiej doprowadziły również na przestrzeni wieków do charakterystyki prowincjonalnej produkcja wina. Wspólną cechą obu obszarów jest jednak doskonała produkcja wina, również dzięki położeniu geograficznemu i korzystnym warunkom klimatycznym zarówno wzdłuż doliny rzeki Adygi, jak i na zboczach gór, które ją otaczają, oraz na płaskich i pagórkowatych obszarach wokół Trydentu i Bolzano. Chociaż w Trentino Alto Adige uprawia się wiele międzynarodowych odmian, to najciekawsze z nich to autochtony. W Alto Adige, to Schiava zwana również Vernatsch, dająca raczej lekkie, codzienne wina czerwone i znakomite wina różowe, Lagrein, dający wina gęste i taniczne, doskonały do dziczyzny, Moscato Rosa o korzennym posmaku z nutą konfitury różanej, Marzemino, pachnący i cierpki, jak pokrywająca się szlachetną pleśnią Nosiola doskonała do win słodkich (vino santo), Teroldego, dający niemal czarne wina, pieprzne i zmysłowe, Kerner i Sylvaner w Val d'Isarco i Val Venosta, do win białych z Górnej Adygi, często wybitnych i nadal świetnie wycenianych. Najczęściej uprawianymi białymi szczepami winorośli są odmiany międzynarodowe Chardonnay i Pinot Bianco, które wraz z Pinot Nero wchodzą często do produkcji znakomitych win musujących (metoda klasyczna). Ponadto znajdziemy tu również Gewürztraminera, Müller Thurgau, Sauvignon Blanc czy Merlot (jedne z najciekawszych interpretacji tego szczepu).

System apelacyjny jest bardzo prosty, a niemal 93% win należy do systemu DOC i DOP. Główna apelacja dla obu połączonych regionów to Valdadige, dla Trydentu Trento, a dla wina z Górnej Adygi Alto Adige. 

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz