Winnica Château Mouton Rothschild zajmuje 90 ha na skraju Medoc w apelacji Pauilliac. Jest to płaski teren poznaczony niskimi (maksymalnie do 40 m), łagodnymi pagórkami. Od nazw tych pagórków wywodzą się często nazwy wielu tutejszych sławnych chateaux. Także Mouton, wbrew pozorom, nie pochodzi od barana (mouton w języku francuskim znaczy baran), tylko od słowa “mound” oznaczajacego w starofrancuskim wzniesienie, pagórek, kopiec. Większa cześć posiadłości leży na wzgórzu o wysokości 27 m.n.p.m. zwanym “Plteau de Mauton”. Co do struktury upraw to zasadniczą część zajmuje, co oczywiste w tej apelacji, Cabernet Sauvignon 81% areału. Poza nim jeszcze Merlot 15%, Cabernet Franc 3% i Petit Verdot 1%. Gęstość nasadzenia wynosi 10.000 krzewów na hektar, ich średni wiek to 44 lata.

Winifikacja odbywa się w większości w 44 dębowych tankach, jest to jeden z nielicznych już producentów, którzy je stosują, oczywiście przy zastosowaniu zaawansowanej technologii. Wszystko odbywa się w pięknej architektonicznie długiej siedemdziesięciometrowej, dwupoziomowej hali opartrej na metalowych słupach, w której oprócz 44 dębowych tanków, znajduje się jeszcze 20 stalowych.

Leżakowanie z kolei odbywa się w “Grand Chai”, czyli wielkiej hali o długości 100 metrów i szerokości 25 metrów, zbudowanej w 1926 roku według projektu architekta Charlesa Siclisa w awangardowym stylu zgodnym z duchem epoki art deco. Mieści się tu tysiąc beczek na jednym poziomie. Pomieszczenie zorientowane jest w kierunku północ-południe, ma małe okienka, które pozwalą na naturalną cyrkulacje chłodnego powietrza. Po upływie pół roku beczki przenoszone są z “pierwszorocznej” hali do “drugorocznych” piwnic, gdzie dojrzewają kolejny rok przed butelkowaniem.

Piwnice posiadłości mieszczą oprócz beczek z dojrzewąjacym winem, także zapas około 120 tysięcy butelek, nie tylko własnego wina, ale także pochodzącego z wymiany z innymi najlepszymi posiadłościami Bordeaux. Jest tu również miejsce na rezerwę, czyli pozostawiane z każdego rocznika wina w ilości 24 butelek standardowych, 6 magnum i 3 Jeroboam. Najstarsze są z rocznika 1859. Panuje tu stała temperatura 15º- 18º i wilgotność na poziomie 80-90 %.

Na terenie Chateau, obok hali z tankami, znajduje się pomieszczenie z ekspozycją wszystkich prac, które znalazły sie na kolejnych etykietach, od 1945 roku . Stanowi to bogatą i wyjątkową kolekcję sztuki współczesnej najwybitniejszych autorów.