Gaskonia (fr. Gascogne, gask. Gasconha) - granice tej krainy nie są zbyt precyzyjne, generalnie rozciąga się na wschód i południe od Bordeaux, sięgając Pirenejów. Mniej więcej odpowiada dzisiejszemu regionowi winiarskiemu Południowo-Zachodniej Francji. Historyczną stolicą jest miasto Auch.

Gaskonia była zamieszkana przez autochtoniczną ludność posługującą się językiem będącym dialektem baskijskiego, który był tu w użyciu aż do XIX wieku. Położona wśród wzgórz z mnóstwem malowniczych średniowiecznych miasteczek, piękna pogodą, stanowi wymarzony cel turystów i osiedlenia się średnio zamożnych europejskich emerytów. Zwłaszcza, że w związku z masowym odpływem miejscowej ludności do dużych miast, ceny nieruchomości są tu bardzo przyjazne dla kupujących.

Najsławniejsze postacie pochodzące z Gaskonii, trudno powiedzieć zresztą która bardziej, to przywódca Hugenotów i późniejszy pierwszy z dynastii Burbonów, król Francji Henryk IV (1553-1610). A także Charles de Batz-Castelmore (1611-1673), nieco bardziej znany jako hrabia d`Artagnan, pierwowzór bohatera powieści Aleksandra Dumasa. Ten drugi wyruszył z rodzinnych stron jako siedemnastoletni syn szlachcica w 1628 roku, a zginął w 1673 podczas oblężenia Maastricht, jako marszałek Francji, po bujnym i awanturniczym życiu.

Na obszarze istniejącej od 1948 roku apelacji Madiran, w sercu Gaskonii znajduje się winnica Le Domaine Berthoumieu.  Na 26 ha uprawia się tu winoroś,l głównie Tannat, co oczywiste w tej apelacji. Założona w 1850 roku przez Virgila Dutour, znajduje się w rękach szóstego już pokolenia tej samej rodziny winiarzy, obecnie reprezentowanej przez Didiera Barre. Najstarsze krzewy osiągają wiek 100 lat. I właśnie z tych starszych (pomiędzy 50-100 lat) robi się tu flagowe wino które nazywa się na cześć gaskońskiego bohatera „Charles de Batz-Castelmore”. Jest złożone w 90% z Tannata i 10% Cabernet Sauvignona. Starzone 12 miesięcy w dębowych beczkach w połowie nowych, potem jeszcze 22 miesiące w butelkach. Wytwarzane przy pomocy tradycyjnych metod, klarowane w naturalny sposób, albo w razie konieczności przy użyciu białka z kurzych jaj. W najlepszej formie do wypicia pomiędzy 4-15 rokiem.

Należy też wspomnieć, że stąd także jest foie gras i Armagnac, ozdoby kuchni francuskiej.