Kim jest Św. Wawrzyniec?

Pochodzi prawdopodobnie z Alzacji i jak wykazały badania genetyczne jest krzyżówką Pinot Noir i nieznanego jeszcze szczepu. Nazwa przyjęła się ze względu na to, że zwykle w dzień św. Wawrzyńca 10 sierpnia grona tej odmiany zaczynają zmieniać kolor na czerwony. Panuje opinia,  że przypiekane słońcem w tym czasie grona zmieniają kolor jak upieczony w tym dniu żywcem na rozgrzanej do czerwoności kracie męczennik.

Przypalanie świętego Wawrzyńca na ruszcie, skrzydło prawe tryptyku, szkoła południowo-niemiecka, ok. 1520 r., kościół p.w. św. Wawrzyńca, Mingajny, żródło: http://frombork.art.pl
Przypalanie świętego Wawrzyńca na ruszcie, skrzydło prawe tryptyku, szkoła południowo-niemiecka, ok. 1520 r., kościół p.w. św. Wawrzyńca, Mingajny, żródło: http://frombork.art.pl

Św. Wawrzyniec, czyli w języku francuskim Saint Laurent lub w języku niemieckim  Sankt Laurent, jest bardzo aromatyczną odmianą winorośli o ciemnej skórce.  We Francji praktycznie już nie występuje. Bardzo popularny jest natomiast w Europie Środkowej, zarówno wśród producentów jak i konsumentów. Jest najczęściej uprawianą czerwoną odmianą krzewów winorośli na Morawach i w Czechach,  stanowi tam ok 1/10 upraw, czyli ok. 1730 hektarów. W Austrii St. Laurent jest trzecim z kolei  pod względem popularności w kategorii czerwonych szczepów. Uprawia się go głównie  w Dolnej Austrii i Burgenlandzie, areał wynosi prawie 1000 ha.

Niektóre inne lokalnie nazwy Saint Laurenta to:
Czechy i Słowacja - Svatovavřinecké, Sv, Vavřinecká Vavřiňák.
Rosja - Сен Лоран, Пино Сен Лоран, Сватовавринецке, Вавринак, Сваты Вавринец, Лаурентраубе, Лоренцтраубе, Шварце, Вавринецкий красный.
Niemcy i Austria -  Blauer Saint Laurent, Chvartser, Laurenzitraube, Laurenztraube.
Austria - Blauer Saint Laurent.
Chorwacja - Lorenztraube, Lorentstraube, Lovrenac Crni, Lovrijenac Crni.
Francja - Negret de Coutanceau, Pinot St. Laurent
Węgry - Szent Loerinc. Svätý Vavrinec.
St. Laurent

St. Laurent czekający na zbiór, źródło: http://wakawakawinereviews.com/


St Laurent daje wina ciemne, o wyraźnej owocowości z dominującym aromatem wiśni. Uznawany jest za szczep dający średnie jakościowo wina, ale dobrzy, doświadczeni winiarze uzyskują bardzo dobre wina o wysokim potencjale starzenia. Saint Laurent daje także wina różowe, przy produkcji których stosuje się metodę natychmiastowego tłoczenia lub bardzo krótkiej maceracji.
St. Laurent stanowił też podstawę kilku znanych krzyżówek. Choćby wyhodowanej  w 1922 roku przez dr Fritza Zweigelta przez skrzyżowanie Blaufränkischa i St. Laurenta.
André został wyhodowany w 1960 roku przez Jaroslava Horáka przez skrzyżowanie St. Laurenta i Blaufränkischa.
Neronet to St. Laurent z Blauer Portugieser i z  Alibernetem.
I wreszcie popularne w Polsce Rondo to jest krzyżówka  Zarya Severa z St. Laurentem.

 

A tutaj St. Laurenty od naszego austriackiego dostawcy >>