Sekret sukcesu win z regionu Villány-Siklós kryje się w zbiegu kilku czynników wpływających na wysoką jakość węgierskich win o śródziemnomorskim charakterze i bałkańsko-niemieckich korzeniach.

  

Region składa się z 2 części związanych z większymi miejscowościami Villány i Siklós. Występują tu doskonałe dla wina warunki naturalne, ciepły suchy klimat z gorącą porą letnią, pagórkowate ukształtowanie terenu. Gleby głównie lessowe, gdzieniegdzie zmieszane ze skalnym gruzem wapiennym i dolomitowym. Winorośl uprawiano na tym terenie już w czasach rzymskich. Serbowie zaś sprowadzili w te okolice Kadarkę, jeden z podstawowych szczepów. W połowie XVIII w osiedlili się tu też przybysze z krajów niemieckich i oni z kolei przywieźli Kékoportó, czyli Portugizera też powszechnie tu uprawianego. Stąd niemiecko brzmiące nazwiska wielu producentów , jak József Bock, czy Zoltan Gũnzer.

 

Prężna społeczność winiarzy wykorzystuje skutecznie istniejące możliwości i poprzez swoją pracę systematycznie podnosi jakość tutejszych win zwłaszcza czerwonych, które są specjalnością regionu Villany-Siklós. Uchodzą one za najlepsze na Węgrzech, ale nie tylko ich dobra renoma sięga daleko poza granice kraju.

Dzisiaj oprócz charakterystycznych dla tego obszaru Portugizera, Kadarki i Kekfrankosa, uprawia się także, ze znakomitym skutkiem szczepy międzynarodowe Merlot, Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon, a także Pinot Noir i Syrah, które udają się świetnie w tych warunkach.

 Wyjątkowość tego miejsca powoduje stały wzrost ruchu turystycznego. Jest on związany jednak nie tylko i wyłącznie z enoturystyką koncentrującą się na wytyczonych winnych szlakach,obejmujących oprócz winnic także Muzeum Wina w Villány. Ale też takimi atrakcjami jak: zamek w Siklós, siarkowe kąpieliska termalne w Harkány, wycieczki statkiem po Drawie obejmujące tereny Parku Narodowego Duna-Drava i wiele innych umilających pobyt w regionie. Nie bez znaczenia jest też tradycyjna gościnność tutejszych gospodarzy u których na szlaku Villány-Siklós można spróbować doskonałych win, a także potraw choćby z ryb z tutejszych stawów hodowlanych.

W celu ochrony i rozwoju lokalnych win wprowadzono w 2006 jednolite przepisy apelacyjne DHC. Przepisy te wprowadzają dopuszczalne odmiany winogron, gęstość nasadzenia i ustalają dwie kategorie jakościowe „Premium” (Vedett Eredetu Premium Bor) i niższą klasę „Classic” (Classic Bor). Maksymalna wydajność dopuszczalna dla poszczególnych kategorii to: Premium do 50 hl/ha, Classic 70-100 hl/ha. Dla wyższej wymagane jest dodatkowo co najmniej roczne starzenie w beczce dębowej. Wina otrzymują odpowiednie kategorie po weryfikacji przez Regionalna Komisje Kwalifikacyjną. Znakiem apelacji jest charakterystyczne okrągłe logo z symbolem krokusa umieszczone na etykiecie. Winnice dopuszczone do apelacji są zarejestrowane.