Jednym z kluczowych elementów udanej degustacji jest czystość kieliszków: brak zacieków, brak zapachów pozostałych po umyciu, brak zarysowań itp. Często jednak nie wiemy jak wyczyścić szkło aby spełniało te podstawowe warunki.

 

Oto kilka podstawowych zasad przy właściwym czyszczeniu kieliszków:

1. Kieliszki możemy myć zarówno ręcznie jak i w zmywarce.

2. W obydwu przypadkach konieczne jest użycie neutralnego, bezzapachowego detergentu.

3. Przy myciu w zmywarce, ważne jest aby:
a. sprawdzić czy używany przez nas detergent nie ma zbyt dużego poziomu substancji wybielającej oraz środków czyszczących, tzw odwapniających
b. dobrze umieścić kostkę czyszczącą, która mogłaby uszkodzić szkło
c. otworzyć zmywarkę zaraz po zakończeniu programu myjącego, ażeby szkło nie straciło blasku i nie zaparowało - tak może się stać przy dłuższym trzymaniu szkła w wysokiej temperaturze i w wilgotnej zmywarce, która juz nie pracuje. Najlepiej od razu wyjąć kieliszki ze zmywarki.

4. Przy myciu ręcznym, ważne jest aby:
a. użyć jak najmniej detergentu
b. używać letniej wody (nie gorącej)
c. kilkakrotnie wypłukać kieliszek (często detergent zostawia lekką, niewidzialną gołym okiem powłokę na szkle)

czyszczenie kieliszków
5. Suszenie kieliszków nie jest konieczne jeśli używamy zmywarki do naczyń, przy myciu ręcznym musimy jeszcze kieliszki dobrze osuszyć.
Jak to zrobić:
a. używamy suchej, czystej, bezzapachowej ściereczki, koniecznie lnianej - len to jedyny materiał, który nie pozostawi smug ani małych włókien na szkle
b. jak wytrzeć kieliszek: 
- po pierwsze wylewamy krople wody z wnętrza kieliszka, przechylając go w jedną stronę (oczywiście w pozycji do góry nóżką:), 
- po drugie wycieramy nóżkę i podstawę na której stoi kieliszek, nie zapominając o spodniej części podstawy, która często ma wgłębienie, w którym zbiera się woda, która dobrze nie wchłonięta pozostawi białe ślady (kamień). 
- po trzecie trzymając jedną ręką kieliszek za podstawę (w dłoni powinniśmy mieć jeden z rogów ściereczki) wkładamy drugą ręką przeciwległy róg ściereczki do wnętrza czaszy, wpychając go kciukiem do samego dna kieliszka a pozostałymi palcami obejmując czaszę. Trzymając w ten sposób kieliszek obracamy go wkoło kręcąc podstawą i wycierając w ten sposób wewnętrzną jak i zewnętrzną część czaszy (nie trzymajmy kieliszeka za nóżkę aby wysuszyć czaszę). 
c. najlepiej zobaczyć czy kieliszek jest odpowiednio umyty i osuszony pod światlo. Jeśli nie, możemy jeszcze ustawić kieliszek nad gotującą sią wodą aby para zwilżyła wnętrze kieliszka i ponowić cały proces suszenia.

Pamiętajmy aby przed podaniem kieliszków na stół przetrzeć je jeszcze z ewentualnie zgromadzonego kurzu lnianą, czystą ściereczką.