Apulia (Puglia) to region położony na obszarze obcasa włoskiego buta , charakteryzujący się nizinnym ukształtowaniem terenu. Oprócz północnego krańca cała Apulia stanowi żyzną dolinę, spichlerz Włoch.
Uprawie winorośli sprzyja umiarkowany klimat, łagodzony wpływami Morza Jońskiego, znacznie mniej gorący niż na Sycylii czy w Kalabrii.
W tej włoskiej odpowiedzi na kalifornijski region Central Valley, obsadzonych jest więcej winnic niż w całym Chile. Jednak dopiero w ostatnich latach region stał się miejscem ogromnych inwestycji, przede wszystkim producentów z północy Włoch. Zmianie jakości produkowanych tu win sprzyja również progresywność Apulii, mnogość miejscowych i środkowo-europejskich szczepów, a także duże sukcesy odmian Primitivo i Negroamaro oraz wino Salice Salentino, które już wyrobiły sobie markę na rynkach eksportowych.
Apelacji w Apuli jest wiele, choć większość z nich dopiero zaczyna pracować na swą sławę. Najwięcej dobrych win powstaje na południu regionu, szczególnie w obszarze między Brindisi a Lecce. Natomiast najpowazniejszą i najsławniejszą apelacją okręgu południowego jest Salice Salentino. Jest to 1800ha winnic, obsadzonych na glebach gliniasto-wapiennych, gdzie przeważa w uprawie szczep Negroamaro. Tutejsze wina to szczytowe osiągnięcie w balsamicznym stylu win z tej odmiany. Wina czerwone w tym południowym regionie powstają też z odmian: Aleatico, Malvasia Nera, Montepulciano, Sangiovese oraz Uva di Troia.
Ostatnia z odmian winorośli pochodząca zapewne jeszcze z czasów starożytnych, do niedawna mało poważana, używana do produkcji win różowych i lekkich czerwonych, obecnie staje się modnym, ekstrawaganckim dodatkiem w salonach europejskich. Okazało się bowiem, że grono to może dać wina niebywale skoncentrowane, taniczne, z rzadko spotykaną głębią owocu.
Wina białe tworzone są z odmian Bombino Bianco, Verdeca, Trebbiano i Chardonnay.
Warto pamiętać, że Puglia to również mnogość szczepów autochtonicznych, o bajecznie brzmiących nazwach np. Impigna, Ottavianello, Sussumaniello czy Pampanuto.