Intrygujący, trzymający się wciąż na uboczu region, który zachwyca swą bogatą tradycją, mnogością unikalnych, miejscowych szczepów i pewną tajemniczością w stosunku do Sycylii.
Wspaniała spuścizna sardyńskich szczepów nie ma sobie niemal równych w Europie, autochtonicznych odmian białych i czerwonych o dialektalnych nazwach są dziesiątki. Co prawda, wiele z nich ma zasięg wyłącznie lokalny ale w ostatnich latach rośnie świadomość,że do niedawna zupełnie pomijane szczepy zdolne są do stworzenia doskonałych win. Są to np. Nasco, Monica, Pascale, Nieddera i Muristellu, które już wyszły z cienia zapomnienia.
Najbardziej znaną białą odmianą jest Vermentino (uprawiany też na Korsyce i w Ligurii), dające wina od lekkich, rześkich, do niekiedy zaskakująco skoncentrowanych wersji z późnego zbioru, tłustych, potężnych, nawet tanicznych, z nutami mineralnymi i jodowymi.
Powszechnie uprawia się również szczepy do wyrobu win słodkich: Malvasia di Cagliari, Moscato Bianco, Moscato di Sorso e Sennori i wreszcie bardzo ciekawa Vernaccia di Oristano, używana do tworzenia wina długo starzonego w beczkach, przypominającego lekkie sherry.
Wśród szczepów czerwonych prym wiedzie Cannonau (uważane za identyczne z Grenache) dające mocno owocowe, pieprzne, niekiedy bardzo poważne wina.W południowo-zachodniej Sardynii ustępuje on miejsca Carignano, który potrafi dać wina asfaltowo gęste, o mocnych garbnikach. Znanym dodatkiem do wielu kupaży jest Bovale Sardo oraz jego odmiana Bovale di Spagna.
Warto wspomnieć o nietypowym systemie apelacyjnym na wyspie, otóż większość obowiązujących apelacji obejmuje całą wyspę i ma charakter szczepowy np. Vermentino di Sardegna czy Monica di Sardegna. Jedynie kilka apelacji ma węższy zasięg o rozpoznawalnym charakterze np. Nuragus di Cagliari, Malvasia di Bosa. Niezwykłością są strefy win regionalnych, które obecnie oznaczają na Sardynii strefy węższe , o bardziej charakterystycznym terroir niż właściwe apelacje. Najważniejsze z tych stref to: Romangia, Valli di Porto Pino, Provincia di Nuoro, Colli del Limbara i Valle del Tirso.