Sycylia to największy i najbardziej górzysty z dwudziestu regionów winiarskich Włoch. U podnóża wulkanu Etna znajdują się niezwykle żyzne gleby wulkaniczne. To właśnie one oraz zamiłowanie tamtejszych winiarzy do autochtonicznych odmian winogron powoduje ,że jest to region o dużym potencjale,produkujący niezwykłe wina. Do niedawna Sycylia była głównie dostawcą hurtowym do winiarnii w innych regionach, oraz producentem wina o światowej sławie - marsali. Obecnie pochodzi z tąd wiele ciekawych kupaży i win jednoodmianowych. Na terenie wyspy znajdują się obszary oznaczone D.O.C. jak i I.G.T.(dotyczy całej wyspy-I.G.T. Sicilia). To drugie oznaczenie prawne daje ogromne możliwości do tworzenia win eksperymentalnych oraz tańszych win z odmian międzynarodowych.
Głównymi odmianami białymi z których produkuje się sycylijskie wina są;Moscato, Malvasia, Grillo, Inzolia, Catarratto, Damaschino i Carricante. Czerwone odmiany, które możemy spotkać na Sycylii to:Frappato, Nerello Mascalese, Nerello Cappuccio i Nero d'Avola.

Z odmian białych (głównie Moscato i Malvasia) tworzone są unikatowe wina słodkie (passito). Receptura ich opiera się o suszone na słomianych matach winogrona, umieszczone w przewiewnych,niemal pozbawionych wilgoci pomieszczeniach. Pozwala to na utratę niemal 60% soku winogronowego (głównie wody),a uzyskanie moszczu o wysokim poziomie cukru i alkoholu.
Kolejnym typowo włoskim specyfikiem jest marsala. Jest to wino deserowe, uzupełniane dodatkiem spirytusu winnego lub skoncentrowanego moszczu. Marsala występuje w trzech wersjach: jako oro, ambra i rubino. To efekt mieszania szczepów lub dodawania koncentratu z wyciśniętych gron.