Wyszukanie zaawansowane

 

~  Lista produktów  ~

Aktualnie brak produktów w koszyku.

Do darmowej dostawy brakuje: 200

0,00 zł Dostawa:
0,00 zł Suma:

Realizuj zamówienie >

illuminati wina

Kastylia (Castilla y Leon)

Najważniejszy winiarski region Hiszpanii, który na zachodzie graniczy z Galicią, na wschodzie z Aragonią i Katalonią, na południu z La Manchą. Jest to ojczyzna odmiany Tempranillo, dającej wina o średniej ciężkości, jasno-rubinowe, o świeżych aromatach wiśni i malin, które jednak mają wysoką kwasowość. Do tradycji należy starzenie win z Tempranillo w beczkach z amerykańskiego dębu, co daje winu nuty maślane i waniliowe, czasem piżmowe i zwierzęce.
W Starej Kastylii (inaczej zwanej Castilla y Leon) najlepsze winnice leżą w dwóch różnych strefach. Część apelacji położonych jest wzdłuż rzeki Duero, wokół miasta Valladolliid. Poczet najsławniejszych stref Hiszpanii rozpoczyna Ribera del Duero, która niemal w cudowny sposób z nizin jakości przeobraziła się w diament wśród apelacji, stając się rywalem najsłynniejszej dotąd hiszpańskiej apelacji - Riojy.
Tutejsze wina powstają z Tempranillo (zwanego tu Tinto Fino lub Tinta del Pais), do którego dodaje się czasem Cabernet Sauvignon, Merlot, a także Malbec i Garnachę.
Na zachód od Ribery położone są dwie młodsze apelacje: Cigales i Toro. W pierwszej winnice są wysoko położone (800m n.p.m.), na glebach gliniastych i gipsowych, a wina z odmiany Tempranillo bardziej owocowe, ale i garbnikowe od win z Ribery. Toro to czarny koń ostatnich lat, przyciągający coraz więcej inwestorów i winiarzy z innych regionów. Winnice leżą niżej niż w Riberze, na glebach ilastych, toteż wina powstają tu cięższe i słodsze.
Apelacją położoną na południowym brzegu Duero, na glebach wapiennych jest Rueda. Powstają tu poważne wina białe, tradycyjnie oparte na kupażu Verdejo, Viura i Palomino Fino. Dziś w apelacji butelkuje się sporo odmianowych win z Sauvignon Blanc, które doskonale tu się sprawdza.
Bodaj najsłynniejszą apelację Hiszpanii znajdujemy na północ, nad drugą wielką rzeką - Ebro. Rioja to prawdziwa legenda winiarstwa, niegdyś jedyna powszechnie znana poza krajem apelacja, dziś walczy o utrzymanie prymatu. Rozciąga się po obu stronach Ebro na długości niemal 100km. Dzieli się zwyczajowo na trzy strefy: Rioja Alta, położona najbardziej na zachodzie na wysokości 400 - 500m na ubogich, żelazistych iłach, w strefie wpływów atlantyckich. Kolejna to Rioja Alavesa leżąca na południowych stokach Sierra de Cantabria, z większym udziałem gleb wapiennych. Najcieplejsza, najbardziej podległa wpływom Śródziemnomorza to Rioja Baja, gdzie większa jest proporcja piasków, a wina mniej cenione niż z pozostałych stref.
Wino Rioja powstaje w większości ze szczepu Tempranillo, do którego dodawana jest nieduża ilość gron Mazuelo, Graciano i Garnacha. W ostatnich latach modne jest dodawanie do kupażu riojańskiego raczej Cabernet Sauvignon lub Syrah.
W apelacji Rioja można też butelkować wina białe. Powstają one głównie ze szczepów Viura, Malvasia i Garnacha Blanca.
Zaznaczmy,że Rioja to ogromna apelacja, bardzo niejednorodna. Przepaść między winem podstawowym a Gran Reservą z małej parceli od najlepszego producenta jest ogromna.

Podobne produkty


Projekt graficzny DiH.pl