Wyszukanie zaawansowane

 

~  Lista produktów  ~

Aktualnie brak produktów w koszyku.

Do darmowej dostawy brakuje: 200

0,00 zł Dostawa:
0,00 zł Suma:

Realizuj zamówienie >

illuminati wina

Włochy

Wino i wina włoskie

Włoskie regiony winiarskie

ABRUZJA
APULIA
BASILIKATA
EMILIA-ROMANIA
FRIULI-WENECJA JULIJSKA
KALABRIA
KAMPANIA
LATIUM
LIGURIA
LOMBARDIA
MOLISE
PIEMONT
SARDYNIA
SYCYLIA
TOSKANIA
TRYDENT-GÓRNA ADYGA

WENECJA/VENETO
UMBRIA
VALLE D'AOSTA

 • produkcja roczna - 62 mln. hl,

 • eksport - 12,5 mln. hl,

 • łączny areał upraw to 900 tys. ha,

 • ponad 1 mln. zarejestrowanych plantatorów,

 • spożycie na osobę rocznie - 63 l.
 • Włochy to bezdyskusyjnie potęga winiarska Europy. Jej wielkość opiera się nie tylko na liczbach, ale przede wszystkim na mentalności producentów, ich skłonności do eksperymentowania i potrzeba ciągłych poszukiwań często wbrew skostniałym przepisom. Najsłynniejsze włoskie wina często są sklasyfikowane przez system kontroli jakości jako vini da tavola - Tignanello jest chyba najlepszym tego przykładem.
  Mocna pozycja włoskiego winiarstwa opiera się na systemie kontroli jakości - DOC(Denominacione di Origine Controllata),- stworzonym w 1963 roku na wzór francuskiego AOC.
  O ile Francuzi poprawili jakości win, to Włosi raczej skodyfikowali stan istniejący, promując z jednej strony masową produkcję, z drugiej zaś ugruntowyjąc różnorodność włoskiego winiarstwa.
  Wielu producentów wyłamało się jednak z tego systemu tworząc wina nieszablonowe, wymuszając tym samym kolejne jego zmiany. W ten sposób pojawiły się we włoskim systemie DOC nowe kategorie: w 1980 DOCG, w 1992 IgT.

  Struktura kontroli jakości:

  Rozróżnia się dwie kategorie win szlachetnych - DOCG oraz DOC
  i dwie kategorie win stołowych - IgT i VdT

 • DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita)
  najwyższe, prestiżowe oznaczenie, stworzone dla ochrony najlepszych producentów. Jest przyznawane winom spełniającym określone warunki co do pochodzenia, wydajności z ha., sposobu wytwarzania. Wina DOCG są poddawane obowiązkowej analizie. Obecnie do kategorii DOCG jest zaliczanych 21 regionów.

 • DOC (Denominazione di Origine Controllata) - odpowiednik francuskiego AOC jest zarezerwowany dla ok. 11% win spełniających wymagania co do dopuszczonych do uprawy w danym regionie szczepów, wydajności z ha. Oznaczenie DOC gwarantuje właściwe pochodzenie wina. We Włoszech jest ich ponad 1000.

 • IgT (Indicazione geografica Tipica)- odpowiednik francuskiego Vin de Pays. Istnieje od 1992 r. i zostało stworzone by objąć wina klasyfikowane do tej pory jako VdT. Oznaczenie to wskazuje na miejsce pochodzenia wina oraz na nazwę szczepu winorośli. Prawo do IgT ma obecnie 115 regionów.

 • VdT (Vino da Tavola)-najniżej klasyfikowane wino bez określonych wymagań co do pochodzenia czy sposobu winifikacji i co jest bardzo charakterystyczne dla Włoch-oznaczenie to często noszą wina autorskie , tworzone z pasją, będące w pewnym sensie poza klasyfikacją a o fantastycznej jakości i często ... najdroższe.

  Podobne produkty

 • 
  Projekt graficzny DiH.pl